Hledání

2017-06-15

Jak se zbavit kvasinkové infekce na psích tlapkách

Pokud jste v tomto teplém a vlhkém letním počasí zaznamenali u vašeho pejska zvýšenou svědivost v oblasti tlapek, může se jednat o přemnožení kvasinek Malassezia pachydermatis.

Kvasinková infekce v oblasti meziprstí se projevuje především:

výraznou svědivostí, 
- zarudnutím, 
- barevnou změnou u drápků a okolních chlupů do rezava až červeno hněda,
- typickým zápachem, který lze připodobnit k tzv. "myšině".Typické zarudnutí v oblasti meziprstí u kvasinkové infekceNejčastěji se kvasinky vyskytují právě na tlapkách mezi polštářky, ale také v kožních záhybech, v uších, v podpaží, tříslech, okolo tlamičky nebo přímo na kůži samotné.  Pejskové si takové infikované místo vykusují, škrábají a díky výrazně svědivým projevům jsou viditelně nervózní.

Kvasinky mají rády teplé a vlhké prostředí, ve kterém se přemnoží a v důsledku neustálého olizování a škrábání vznikne infekce.  Kvasinkovou infekci může také spustit oslabená imunita psa, po léčbě antibiotiky, zvýšená produkce mazu či dlouhodobá léčba glukokortikoidy.

Častou příčinou svědivosti tlapek je atopický zánět kůže. Klinické příznaky zahrnují svědivost nejčastěji pacek, tváří, břicha, uší a kombinaci těchto míst. Svědivost pacek bývá nejčastěji způsobena kombinací samotné alergie, sekundárního kvasinkového zánětu kůže a sekundární bakteriální infekcí. Změna barvy okolních chupů způsobená kvasinkovou infekcíDiagnostika

V prvé řadě je potřeba zjistit, do jaké míry je problém způsoben některou z těchto složek. To zjistí váš veterinář  cytologickým vyšetřením,  reakcí na antibiotickou a antifungální léčbu a alergologickým vyšetřením. U některých psů svědivost souvisí s druhotnou infekcí, alergie sama působí jen mírné problémy, a tak střídavé používání antibakteriálních a antifungálních přípravků může být nejlepší volbou léčby. U jiných pacientů je naopak léčba druhotných infekcí málo účinná a je nezbytná léčba alergie (antihistaminiky, kortikosteroidy, imunoterapií atd).

Léčba

Při lehčích projevech kvasinkové infekce pomáhájí přípravky na bázi clorexidinu např. Clorexyderm, Clorexidin a pod,  kyseliny mléčné Lactaderm, Dermoscent PYO nebo Douxo PYO. Šamponyspreje nebo tzv. spot ony velmi účinně a šetrně napomáhají při léčbě kvasinkových infekcí, ničí bakterie a odstraňují typický zápach kvasinek. 

Všechny tyto podpůrné léčebné prostředky najdete zde:  

Dezinfekční a léčebné šampony, spreje, ubrousky pro psy a kočky

Ošetření šamponem je vhodnější pokud se kvasinky vyskytují po těle jako podbříšek, třísla, kožní záhyby, ale i tlapky. 

Spot-on je pak vhodné použít na menší lokální ložiska jako bříško, mezi polštářky, okolo tlamičky nebo i do zvukovodů. 

Spreje představují stejně jako spot-on snadnější aplikaci a manipulaci. Jsou vhodné spíše při mírnějších formách kvasinkových infekcí nebo na tlapky v kombinaci s šamponem.

Vlhčené ubrousky obsahující antibakteriální a antimykotické látky jsou přímo určeny na ošetření tlapek a kožních záhybů.

Další možností léčby zánětliých ložisek je pomocí chytré houby Ecosin. Díky účinku Pythia a produkci enzymů tento preparát výrazně zlepšuje a urychluje hojení napadených a zánětlivých tkání.  

V rámci studií byly sledovány příznivé účinky u psů trpících atopickým ekzémem, plísňovým onemocněním kůže nebo u nehojících se ran. Výborná účinnost byla zaznamenána u koček napadených Microsporum canis, koní trpících hnilobou kopyt, suchozemských želv při mykózách krunýře, nebo při výskytu kvasinkové infekce. Více informací o způsobu použití najdete zde: chytrá houba pro zvířata Ecosin
Žádné komentáře:

Okomentovat