Hledání

2012-05-02

Může být pes alergický na granule?

Může být můj pes alergický na granule? A co jsou to hypoalergenní granule? Pokud vás napadá tato otázka, pak vězte, že možné to je. Stejně tak jako přibývá alergií u lidí, tak přibývá i psích alergiků.

Alergie na potravu se projeví většinou až po nejméně dvouletém přijímání alergizující potravy. Nemusí tomu tak však být. Hlavním projevem je také svědivost, které často předchází ztráta srsti zejména na zadních plochách stehen. U 10 - 15 % případů přistupují i potíže trávicího ústrojí, například zvracení žlutavých hlenů, recidivující průjmy, eventuelně i postižení jater. Nejčastější bývá přecitlivělost na mléko, maso hovězí, vepřové, drůbeží, rybí, na vejce, obiloviny, ale i na granulovaná krmiva, na která reaguje až 30 % psů.

Může být pes alergický?
Máte alergického psa s citlivou kůží či zažíváním? Jaké krmivo zvolit? 


1. Mému pejskovi byla diagnostikována potravní alergie, co mám dělat?

Pokud byla veterinárním lékařem diagnostikována potravní alergie, pak vám jistě řekl, na kterou složku potravy je váš pes alergický. Nejčastěji to bývá kuřecí bílkovina ale mohou to být také obilniny atd viz výše. Je důležité aby bylo vybráno správné hypoalegenní krmivo neboli alergické psy. Hypoalergenní granule obsahují pouze jednu bílkovinu, takže snadno vyloučíte ty, které budou vašemu pejskovi způsobovat alergickou reakci.

U alergických psů se často objevují záněty zvukovodů. Je dobré takovému pejskovi uši pravidelně čistit a předcházet tak ušním problémům.

2. Můj pes je alergický na kuřecí bílkovinu, už jsme změnili granule (Platinum Iberico), ale na zadních nohách má stále holá místa, která si obzváčtě večer líže a špatně se tudíž hojí. Co dělat?

Na lokální místa doporučuji aplikovat např. Dermoscent ATOP - má chladivé a zklidňující účinky a rychle se vstřebává do kůže. Nebo kterýkoli jiný přípravek na zklidnění postiženého místa.

3. Existují speciální šampony pro alergické psy?

Ano, hypoalergenní šampony a léčebná hypoalergenní kosmetika mají zklidňující účinky. Příznivě působí na vzhled kůže a srsti. Vhodné jsou rovněž zklidňující gely a pěny, které jsou určeny pro lokální terapii, tedy přímo na místa, která si pes olizuje nebo škrábe.

4. Existují doplňky, které by léčbu alergie u psa ještě podpořily?

Podpůrnými přípravky pomáhající při alergii u psa jsou hypoalergenní doplňky v podobě olejů, kapslí atd. Pomáhají při léčbě dermatóz, vypadávání srsti, alergických zápalech kůže, potlačování zánětu a svědění kůže.

Pokud má váš pes problémy s kůží, můžete účinky krmiva podpořit doplňky obshující kvalitními esenciálními oleji.

Dermoscent je speciální patentovaná řada pro péči o srst a kůži.  Všechny produkty Dermoscent odpovídají třem základním principům: jednoduchost použití, klinicky testovaná účinnost, vyrobeno 100% z přírodních surovin. Jedinečnost přípravků spočívá nejen ve 100% kvalitě všech surovin, ale také ve způsobu aplikace tzv. spot on (přímo na ůži mezi lopatky),  což zajišťuje, že se účinné esenciální oleje dostanou postupně na celou pokožku zvířete. Všechny přípravky Dermoscent byly testovány veterinárními dermatology.

Podrobné informace o způsobu použití, složení dávkování nalezene zde.


Základem péče o problémovou kůži a srst je samozřejmě kvalitní krmivo s vysokým obsahem masa nebo masové moučky. Pro alergické psy nejlépe bez obilovin. Vybírat můžete z doporučených speciálních veterinárních diet (alergie, dermatitida atd.) nebo hypoalergenních krmiv.5. Náš pes je alergický na obilniny, existují granule bez obilovin?

Ano, jsou to tzv. grain-free krmiva krmiva bez obilovin, která jsou speciálně určena psům alergickým na obiloviny. Doporučila bych např. granule Taste of the Wild, které jsou vhodné pro psy všech věkových skupin a všech velikostí,  malým vybíravým pejskům chutná Platinum a pro ty nejnáročnější krmivo N&D.

Platinum je zcela odlišné o ostatních krmiv. Holistické krmivo Platinum bývá také často nazýváno alternativou barfování (krmení masem). Obsahují 70% masa. Díky jedinečné technologii výroby, která spočívá v tom, že čerstvé maso z kuřete, jehněte nebo černého vepře je zpracováváno při nižších teplotách než ostatní granulovaná krmiva, nedochází ke znehodnocení nutričních látek obsažených v surovinách. Navíc jsou zpracovávány ve vlastní šťávě bez přidání vody. Granule jsou proto šťavnaté a velice chutné. U těchto granulí výrobce nerozlišuje velká a malá plemena. Proč? Odpověď naleznete v článku:


Dalšími kvalitními hypoalergenními holistickými značkami jsou Firstmate.
Granule First Mate mají celkově velmi pozitivní vliv na stav kůže a srsti, některé receptury jsou zcela bez obilovin.

Veterinární klinické diety pro alergické psy:

Trovet VPD (zvěřina + brambor)
Trovet RRD (králík + rýže)
Trovet LRD (jehněčí + rýže)

Další značkou, kterou lze doporučit je Arden Grange konkrétně Ocean Fish and Potato. Více informací o konkrétních krmivech naleznete zde: Hypoalergenní krmivo pro psy

Související články:
Jak poznat alergii u psa - Příznaky, léčba, nejčastější otázky a odpovědi
Pes alergik - Nejčastější otázky a odpovědi 
Proč se můj pes neustále škrábe přestože nemá blechy?  
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy  
Krmivo pro psy Marp - Nejčastější otázky a odpovědi   

Krmivo Firstmate - nejčastější otázky a odpovědi ke krmivu Firstmate 
Krmivo pro psy s onemocněním jater, ledvin, srdce, močových cest, alergie, cukrovky

Žádné komentáře:

Okomentovat