Hledání

2012-10-01

Jak a čím krmit štěně brazilské fily - 5 nejdůležitějších zásad

Brazilská fila
Jak a čím krmit štěně brazilské fily? Brazilská fila je pes hlídací, pastevecký, je to výborný lovec a zároveň věrný a oddaný společník. Fila vyniká sebevědomím, odvahou a silným poutem ke svému majiteli a jeho majetku.

Je učenlivá a inteligentní. Je to statný pes vážící v dospělosti přes 50 kg (feny 40 kg). Někteří psi mohou vážit i přes 80 kg. Díky tomu má brazilská fila vysoké nároky na výživu a to hlavně v období dospívání. Brazilská fila dospívá zhruba ve věku 15-24 měsíců. Konečné tělesné hmotnosti dosahuje v 18 měsících. Vývoj kosterní soustavy (především lebky) je ukončen až ve dvou letech. Výběr kvalitních granulí má bezesporu velký vliv na celkové zdaví psa a na délku jeho aktivního života.

Zde si můžete přečíst na základě jakých kritérií poznat kvalitní krmivo: Podle čeho vybrat nejlepší krmivo pro vašeho psaJak krmit štěně brazilské filyŠtěně brazilské fily
Štěně brazilské fily má vysoké nároky na výživu a zátěž během růstu, odlišnou od ostatních méně vzrostlých plemen. Pokud nejsou tato specifika respektována, zvyšuje se výrazně riziko ortopedických problémů během růstu.

Nejčastějšími onemocněními rostoucí kostry končetin jsou dysplazie kyčelního a loketního kloubu, osteochondróza chrupavek, nesouměrný růst kostí předloktí, sekundární nutriční hyperparatyreóza a panostitida.

Fila, jako většina molossoidních plemen také velmi částo trpí na „nadýmání“, které může vést až k torzi (přetočení) žaludku a jeho následnému zaškrcení. Tento zdravotní problém je často i příčinou úmrtí jinak naprosto zdravých a poměrně mladých jedinců.

1. Krmte kvalitními granulemi, které jsou určené štěňatům velkých plemen

Důkladný výběr granulí nepodceňujte. Nedostatek nebo nerovnováha živin a minerálních látek může vést k nesprávnému nebo nedostatečnému vývoji. Ohroženy jsou kromě kostí i zuby (poruchy utváření skloviny).

Kvalitní granule pro štěňata velkých plemen:

- zajistí rovnoměrný vývoj
- pokryjí požadavky organismu na živiny, vitaminy a minerály (zejména vápník a fosfor)
- jsou energeticky redukované

Vynikající a zcela jistě jedno z nejlepších je krmivo Platinum. Holistické krmivo Platinum bývá také často nazýváno alternativou barfování (krmení masem). Obsahují 70% masa. Díky jedinečné technologii výroby, která spočívá v tom, že čerstvé maso z kuřete, jehněte nebo černého vepře je zpracováváno při nižších teplotách než ostatní granulovaná krmiva, nedochází ke znehodnocení nutričních látek obsažených v surovinách. Navíc jsou zpracovávány ve vlastní šťávě bez přidání vody. Granule jsou proto šťavnaté a velice chutné. U těchto granulí výrobce nerozlišuje velká a malá plemena. Proč? Odpověď naleznete v článku:

Krmivo Platinum - Nejčastější otázky a odpovědi2. Dodržujte denní dávkování


Tělesný vývoj brazilské fily probíhá poměrně rovnoměrně, ačkoliv v některých měsících dochází k výkyvům a růstovým skokům.

Kolem 3. měsíce nastává období překotného růstu. Dodržujte doporučenou krmnou dávku, nekrmte ad libidum (dle libosti), krmte granulemi určenými pro štěňata velkých plemen.

Pozor! Nadměrný přísun energie způsobuje příliš velkou rychlost růstu v poměru ke správnému vývoji kostry. Pes se může dostat do vážných růstových potíží a vývoj měkkých tkání může předběhnout vývoj kosterní soustavy. Kosti, přestože mají dostatek všech stavebních látek, nestačí tvořit pevnou kostní tkáň, což se projeví deformitou a bolestivostí končetin.

Nadměrná hmotnost štěněte vede v období kolem 5. - 6. měsíce věku k velké zátěži pohybového aparátu, především kostí, vazů a šlach. Důsledkem toho mohou být prošláplé packy (tzv. medvědí tlapy), kulhání, vývoj dysplazie kyčelního kloubu (na potomky se přenášejí predispozice k tomuto onemocnění, to znamená, že štěně se nerodí s postižením kloubů, ale že toto onemocnění se postupně vyvíjí během života) a postojové abnormality.


3. Rozdělte denní dávku

- Do 4 (5) měsíců věku podáváme štěňatům velkých (obřích) plemen 5-3 dávky denně,
- od 4 (5) měsícíců 2-3 dávky denně
- od 15 (16) měsíců věku již jen 1-2 denní krmné dávky.

Z hlediska prevence torze žaludku (přetočení žaludku), ke které má brazilská fila predispozice, je lepší krmit psa dvakrát denně, např. ráno 1/3 denní krmené dávky a večer pak zbylé 2/3.


4. Nepřidávejte ke granulím žádné další minerály (vápník, fosfor)

Mnoho chovatelů se domnívá, že štěňatům velkých plemen je potřeba přidávat krmné doplňky s velkým obsahem vápníku. Mladý pes krmený správnými granulemi má vápníku dostatek. Pozor, vápník podávaný navíc může spíš uškodit. Pokud jej štěně dostává příliš mnoho, hrozí mu osteochondróza.

Více si můžete přečíst v článku: Vápník v potravě štěňat a jeho rizika


Další možností je krmit psa klasicky – doma připraveným krmením nebo syrovou stravou (barfování).  Ovšem připravit vyváženou krmnou dávku není úplně jednoduché a vyžaduje to znalosti o potřebě jednotlivých živiny, vitamínů a minerálů a jejich obsahu v  potravinách. Jde především o to umět krmné dávky optimálně vybalancovat.

Kdo svému psovi připravuje krmení sám, měl by dbát na přiměřený přísun vápníku, přičemž nezáleží na mikrogramy přesném denním dávkování, důležitější je spíš potřebné množství během delšího období (týden). Při krmení převážně masem může dojít k výraznému nepoměru mezi fosforem a vápníkem v krmné dávce, neboť maso obsahuje značné množství fosforu a jen velmi málo vápníku. V těchto případech je tedy opravdu nutné vápník dodávat. Pozor si dávejte i na přípravky, které obsahují také vitamín D, aby nedošlo k jeho předávkování (denní dávka pro štěně je 22 I.E. na kg hmotnosti). V případě, že krmíte kvalitním kompletním krmivem obsahuje vše potřebné, a proto jakýkoli přídavek vitamínu D nebo vápníku může být zdrojem zdravotních problémů.

Kombinovat granule a maso se nedoporučuje.


Jak a čím krmit štěně brazilské fily
5. Podávejte preventivně kloubní výživu

Hyalutidin DC Aktiv - doporučená kloubní výživa vhodná jak pro štěňata během vývoje tak pro staší psy trpící artrózou.

Canina Canhydrox GAG - kloubní výživa vhodná pro psy během růstu a vývoje 

Podávání kloubní výživy je důležité pro správný vývoj kloubních chrupavek a to zejména u štěňat velkých plemen, kdy se klouby musí vyrovnávat s větší zátěží. Během růstu štěněte se můžeme setkat s řadou problémů (zánět dlouhých kostí, dysplazie kyčelních kloubů, genum valgum projevující se X postojem atd.), abychom těmto problémům alespoň částečně předešli, doporučuje se podávat kloubní výživu po celé období vývoje štěněte.Více na toto téma zde: Kloubní výživa pro štěňata - 5 doporučených produktů pro péči o pohybový aparát štěňat velkých a obřích plemenVÍCE INFORMACÍ K TOMUTO PRODUKTU ZÍSKÁTE V NAŠEM E-SHOPU ZDE 


Související články:

Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy 
Krmivo pro psy Marp - Nejčastější otázky a odpovědi  
Krmivo Taste of the Wild - 5 zásadních otázek a odpovědí

Žádné komentáře:

Okomentovat