Hledání

2015-07-29

Péče o zuby u psa a kočky

Péče o zuby u psa a kočky je stejně důležitá jako u lidí. Pravidelnou péčí předejdete pozdějším zdravotním  problémům. Mezi časté problémy zubů a dásní u psů a koček patří tvorba zubního kamene a zubního plaku, následný zánět dásní spojený s nepříjemným zápachem z tlamy a ztráta zubů. Chcete-li aby měl váš pes či kočka v pozdějším věku zravé zuby, doporučuji o ně pečovat. A nemusí to být vůbec složité.

Základem je čištění zubů zubním kartáčkem a enzymatickou pastou pro psy a to nejlépe dvakrát týdně.

Novinkou v oblasti dentální hygieny u psů je  Dokonalá láska. Je určen pro podpůrnou péči o psí dásně a zuby. Působí protizánětlivě, antisepticky,  podporuje hojení dásní a omezuje růst bakterií. Zamezuje tvorbě zubního plaku a tím také omezuje výskyt zubního kamene. Napomáhá odstranění zápachu.

Dalším velmi účinným dentálním doplňkem navíc s jednoduchou aplikací přidáním velmi malého množství prášku ke krmivu je De-Plaque. De-Plaque je velice účinný, čistě přírodní přípravek. V podstatě se jedná o mořskou řasu Ascophyllum Nodosum, která se dostává do krevního řečiště, poté do slin a tím velmi účinně působí na zuby a dásně. Významně ovlivňuje schopnost zachycování bakterií způsobujících zubní plak a změkčuje již existující plak, který většinou sám odpadne nebo je velmi snadno odstranitelný.

De-Plaque je dobré používat v kombinaci s dentálními pamlsky pro psy. Na obrušování zubního plaku jsou  vynikající enzymatické zubní plátky. Pejkům chutnají a navíc se při žvýkání plátků do slin  uvolňují složky, které pomáhají vlastnímu obrannému systému těla udržovat ústní hygienu.

Všechny výše zmíněné doplňky pro péči o zuby najdete ZDE.

Zubní kámen u psů

Zubní kámen je významný problém u psů i koček a zejména pak u starších jedinců. Utvoří se postupně kalcifikací zubního plaku. U psů nejvíce trpí malá plemena, ale zubní kámen můžeme najít u všech plemen. Všeobecně panuje mylná představa, že psi a kočky na rozdíl od lidí, dentálními problémy od přírody netrpí.  Zubní kámen a ztráta zubů (parodontóza) jsou stejně časté jak u psů tak u koček. Je důležité, abychom si toho byli vědomi a nenechali psy a kočky trpět v bolestech jenom kvůli naší nevědomosti.

















VÍCE INFORMACÍ K TOMUTO PRODUKTU ZÍSKÁTE V NAŠEM E-SHOPU ZDE


Zubní plak

Zubní plak se tvoří na zubech, pokud nejsou dostatečně používány nebo se dost nečistí. Když plak kalcifikuje, stává se z něj zubní kámen. Objevuje se zejména na okraji dásní a zadní straně zubů. Plak může být odstraněn zubním kartáčkem nebo samovolně žvýkáním kostí, granulí, dentálních pamlsků a pod. Pokud plak kalcifikuje na zubní kámen, ten již nelze vyčistit kartáčkem, ale musí být odstraněn veterinářem pomocí ultrazvuku.


Zánět dásní u psa

Zánět dásní je častým důsledkem velkého množství vytvořeného zubního kamene. Zánět se může dostat až ke kořeni zubu a způsobit otok dásní. Ty jsou bolestivé, způsobují otoky tlamy a zvířata obyčejně přestanou úplně žrát a mají horečku. Navíc jsou vystavena nebezpečí, že se infekce přenese do jiných částí těla, například do srdeční chlopně.


Zápach z tlamy u psa

Zápach z psí tlamy je často příznakem toho, že trpí zubním kamenem.


Ztráta zubů

Neléčený zubní kámen může způsobit poškození spodní části zubů a má za následek ztrátu zubů známou jako paradentóza.


Péče o zuby psa může spočívat také v krmení speciálním krmivem.  Trovet OCF Mini je krmivo určeno pro malá plamena, u kterých jsou problémy se zuby častější než u velkých plemen stejně jako Hills Canine T/D Mini.



1 komentář:

  1. Já jsem o zuby našeho psa nijak nepečovala a teď mě to dohnalo. Udělal se mu na zubech kámen a veterinář nám doporučil ho odstranit. Vůbec jsem netušila, že se zubní kámen u psa nějak řeší, ale asi mu prospěje, když bude mít zuby čisté bez zubního kamene :-) .

    OdpovědětVymazat