Hledání

2015-05-22

Kožní problémy a alergie u psa a kočky

Kožní problémy (dermatitida - kožní záněty) a alergie trápí stále více psů a koček. Také se váš pes neustále drbe, škrábe a olizuje tlapky? Může se jednat o alergickou reakci, projevující se svědivou kůži, která se neustálým škrábáním a olizováním poškodí a dostane se do ní infekce.

Alergie se u psa může objevit v jakémkoli věku a může být alergický na cokoli. Nejčastěji to je alergie na bleší kousnutí nebo potravinová alergie. Ať už jsou to obiloviny, kukuřice, sója nebo kuřecí, hovězí, krůtí a jiná bílkovina.Dermatitida neboli kožní záněty

Pocit svědění nutí psa k neustálému drbání. Tím dochází k poškození kůže, do které se pak snadno dostane infekce ať už bakteriálního nebo kvasinkového původu.

Nejprve si na psovi můžeme všimnout otírání očí, pysků nebo brady, vykousávání vrchní strany tlapek nebo i celých končetin. Postupně může svědivost přejít na celé tělo. Tito psi také často trpí na záněty uší. V pokročilých fázích onemocnění, kdy se nedaří zvládnout projevy svědění a zánětů, bývá kůže téměř bez srsti a má tmavší barvu.

Na kožní problémy u psa bakteriálního nebo kvasinkového původu pomáhají přípravky s účinnou látkou clorexidin - dezinfekční a léčebné šampony, dezinfekční ubrousky, dezinfekční spreje - např.  Clorexyderm. Pomáhají ale také přípravky na bázi chytré houby Ecosin, nebo pudr Bajazin.
Vynikající je rovněž Dermoscent PYO jehož předností je jednoduchá aplikace ve formě spot-on pipet. Všechny doporučené přípravky na kožní problémy bakteriálního a kvasinkového původu naleznete ZDE.

Klinické projevy atopie se nejčastěji objevují u těchto plemen: boxer, zlatý retrívr, francouzský buldoček, dalmatin, irský a gordon setr, šarpej, yorkshireský teriér, west highland white teriér a další teriéři.VÍCE INFORMACÍ K TOMUTO PRODUKTU ZÍSKÁTE V NAŠEM E-SHOPU ZDE 

Alergie u psa

1. Hypoalergenní krmivo pro psy

Vybrat správné krmivo je základ. Přestože existuje mnoho hypoalergenních krmiv a speciálních veterinárních diet pro alergické psy, ne vždy se podaří nalézt 100% ideální krmivo, které nebude obsahovat žádný alergen. Každopádně se lze ideálnímu složení alespoň přiblížit.

Pokud je váš pes alergický pouze na obiloviny, pak jistě nebude problém vybrat  některé z tzv. grain free neboli bezobilných receptur a značek. Nejčastěji zde bývají obiloviny nahrazeny rýži, bramborami nebo batáty. Poslední dobou se ale často setkáváme se psy, kteří jsou alergičtí i na tyto složky.

Velice kvalitní a pro alergické psy s problémovou kůži vyhovující je First Mate Pacific Ocean Fish Toto krmivo je vhodné pro psy alergické na obiloviny (nahrazeny bramborem), kteří nejsou alergičtí sledě. Vysoký podíl nenasycených mastných kyselin obsažených v tomto krmivu má mimo jiné velmi pozitivní vliv na stav kůže a srsti psa (záněty kůže, lupy).

V případě, že testy prokáží alergii na kuřecí, kachní, krůtí, jehněčí atd. bílkovinu, vybírejte z hypoalergenních krmiv (obsahují pouze jeden druh bílkoviny) takové, které alergizující složku neobsahuje. Nejméně alergizující složkou bývá obecně výše zmíněný sleď, jehněčí (lamb), kachna (duck), divočina (venision), králík (rabbit), ale není to pravidlem.

Zde si můžete najít krmivo vhodné hypoalergenní krmivo pro vašeho psa: hypoalergenní granule pro psy


2. Zklidňující protisvědivé hypoalergenní šampóny

Pravidelně koupat psa s použitím těchto hypoalergenních šampónů velmi pomáhá zklidnit podrážděnou a svědivou kůži.


3. Zklidňující spreje na lokální místa (tlapky, bříško), spot-on s esenciálními oleji, oleje

Dermoscent ATOP
Dermoscent ubrousky
Spot-on pipety Dermoscent

Vynikající jsou také Dermoscent pipety Essential nebo PYO:

Dermoscent Essential
Patentovaný přípravek pomáhající při kožních potížích - línání, matná, suchá, lámavá a mastná srst. Obsahuje léčebné oleje s antiseptickými, zklidňujícími a protisvědivými účinky. Doporučeno veterinárními dermatology.


Všechny doporučené přípravky a mnoho dalších doplňků pro psy s atopickou dermatitidou a alergií naleznete zde:

kožní problémy u psa a kočky

alergie u psa a kočky


Související články:

Demodikóza - parazitní kožní onemocnění psů a koček
Zdravotní problémy zubů a dásní u psů a koček
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy


1 komentář:

  1. Dobrý den,

    předejít alergiím můžete včasným alergologickým testem. Já našel zajímavou nabídku zde - https://www.genomia.cz/cz/alergie

    OdpovědětVymazat