Hledání

2011-12-11

Granule pro psy - Hypoalergenní


Granule pro psy v posledních letech zcela nahradily doma připravované krmení pro psy. A to hlavně z toho důvodů, že je to chovateli ušetří spoustu času. Pokud připravujete krmení pro psa sami, musíte mít znalosti ohledně jeho složení a přidávat k němu vitamíny a minerály, které by mohly ve stravě chybět.

Granule pro psy jsou vyváženou stravou, která odpovídá věku, velikosti plemene, či jiným např. zdravotním potřebám každého jedince.

Specifickou skupinou jsou granule hypoalergenní. Hypoalergenní granule pro psy dnes vyrábějí téměř všichni renomovaní výrobci. Liší se zejména technologií zpracování a složením. Důležité je najít pro psího alergika ty, které mu budou nejen chutnat, ale také nedráždit jeho zažívací ústrojí a kůži. Pokud jsou granule pro psy označeny jako hypoalergenní ještě to neznamená, že vašeho psa nebudou dráždit. Některým psům to stačit nemusí a potřebují speciální vetrinární diety, které koupíte pouze u vetrináře.

Máme doma psího alergika

Na podzim letošního roku jsme si domů přinesli štěně fenku německého boxera. Granule Arden Grange, které dostávala u svých původních majitelů jsme chtěli postupně nahradit granulemi Hills. Postupně jsme přešli na tuto značku a nejprve bylo vše v pořádku. Začalo to zánětem zvukovodu. Později jsem zjistila, že je jedná z indícií, které mohou signalizovat alrgii. Zánět jsme přeléčili a pro jistotu pravidelně kapali ušní kapky.

Když byly fence čtyři měsíce, všimli jsme si, že se začala škrábat. Škrábání bylo stále intenzivnější a proto jsme začali pátrat po příčině. Rovněž jsme si všimli, že má opět zarudlý ušní boltec. Alergie bylo to první co nás napadlo. Ale mohli to být také paraziti a tak jsme začali s odčervením. Ani po třech dnech se stav nezlepšil. Samozřejmě jsme Dorotku vykoupali a umyli speciálním šamponem Peroxiderm. Trochu se to zlepšilo, ale nevyřešilo. Nasadili jsme Dorotce speciální veterinární dietu - Hypoalergenní granule Trovet.

Už večer to bylo lepší a druhý den se téměř neškrábala. Za několik dní se ji zahojilo rozškrábané bříško. Zůstali jsme tedy u diety. Po několika týdnech, když už bylo vše v pořádku jsme si řekli, že vyzkoušíme jiné hypoalergenní granule, takové které bychom mohli koupit na internetu a nemuseli pro ně k veterináři. Bohužel hned po snězení první dávky a Dorotka začala opět škrábat. Takže se musíme vrátit k vererinární dietě.

Na internetu nebo ve specializovaných obchodech s chovatelskými potřebami, naleznete mnoho kvalitních hypoalergenních krmiv. Některé značky jsou pouze hypoalergenní např. Arden Grange nebo Fisrt Mate a také velmi kvalitní. Pokud máte štěně asi ve věku 4 měsíců, mívá opakovaně problémy s ušima, škrábe se, mohla by to být alergie na krmivo. Doporučuji vyšetření u veterináře.

Veterinární klinické diety pro alergické psy:

Trovet VPD (zvěřina + brambor)
Trovet RRD (králík + rýže)
Trovet LRD (jehněčí + rýže)


Pokud patříte mezi ty chovatelé, kteří stále ještě nenašli odpovídající krmivo pro svého alergického pejska, vyzkoušejte granule Platinum. Jsou zcela jiné. Pro psy alergické na obiloviny nebo kuře je nejvhodnější variantou Platinum Iberico.

Holistické krmivo Platinum bývá také často nazýváno alternativou barfování (krmení masem). Obsahují 70% masa. Díky jedinečné technologii výroby, která spočívá v tom, že čerstvé maso z kuřete, jehněte nebo černého vepře (Iberico) je zpracováváno při nižších teplotách než ostatní granulovaná krmiva, nedochází ke znehodnocení nutričních látek obsažených v surovinách. Navíc jsou zpracovávány ve vlastní šťávě bez přidání vody. Granule jsou proto šťavnaté a velice chutné. U těchto granulí výrobce nerozlišuje velká a malá plemena. Proč? Odpověď naleznete v článku:

Krmivo Platinum - Nejčastější otázky a odpovědi

V čem se krmivo Platinum liší od ostatních kvalitních krmiv?


Související:

Máte alergického psa s citlivou kůží či zažíváním? Jaké krmivo zvolit? 
Jak poznat alergii u psa - Příznaky, léčba, nejčastější otázky a odpovědi
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy 
Granule pro psy Marp
Krmivo pro labradorského či zlatého retrievra - Jak poznat kvalitní krmivo pro psy 
Krmivo Taste of the Wild - 5 zásadních otázek a odpovědí

Krmivo Firstmate - nejčastější otázky a odpovědi ke krmivu Firstmate

2011-12-09

Alavis kloubní výživa pro psy


Alavis je kanadská značka nutričních doplňků pro psy, kočky a koně. Tyto veterinární přípravky procházejí přísným výrobním postupem a k výrobě jsou použivány surovniny nejvyšší kvality. U všech přípravků Alavis je garantována vysoká účinnost stejně tak jako nezávadnost a kvalita.

Veterináři doporučují podávat kloubní výživu:

- štěňatům a roustoucím jedincům velkých plemen preventivně (Alavis 3, Alavis 5, Alavis MSM a glukosamin sulfát)
- dospělým jedincům ve velké zátěži - sáňoví a závodní psi, služební psi atd. obzvláště pokud jde o plemena se sklonem ke kloubním problémům (Alavis 3, Alavis 5, Alavis kloubní výživa forte)
- psím seniorům s artrózou či jinými kloubními problémy, kterým dokáže prodloužit jejich aktivní život.  (Alavis 5, Alavis MSM Single, Alavis Celadrin)
- psům po úrazech a operacích (Alavis 5, Alavis MSM Single, Alavis Celadrin)

Alavis kloubní výživa

1. Alavis kloubní výživa forte

Intenzivní kloubní výživa. Pro správnou funkci kloubní chrupavky a zlepšení pohyblivost kloubů. Účinná látka: Glukosamin sulfát a chondroitin sulfát ve vysoké koncentraci.

2. Alavis 5

Komplexní kloubní výživa pro psy s obsahem kyseliny hyaluronové. Obsahuje všechny důležité látky, které se běžně vyskytují v kloubech, pojivových tkáních a chrupavce a umožňuje tak komplexní péči o pohybový aparát. - Vhodné pro preventivní podávání.

3. Alavis 3

Komplexní kloubní výživa. Účinná kombinace chondroprotetivních látek (glukosamin sulfátu a chondroitin sulfátu) a látky MSM.

4. Alavis MSM glukosamin sulfát 

Osvědčená kombinace látky MSM a glukosamin sulfátu pro správnou funkci kloubů, svalů, vazů, šlach a kostí. - Vhodný zejména pro podávání mladým psům a psům malých plemen.

5. Alavis Single 

Přípravek proti zánětu a bolesti, na zpevnění vazů a šlach a na regeneraci a relaxaci svalů. Ultra čistá podoba látky MSM v koncentraci 99,97 %

6. Alavis Celadrin  

Proti zánětu a bolesti, patentově chráněná látka Celadrin, která zajišťuje účinnou lubrikaci kloubní chrupavky a tlumí bolestivost kloubů s rychlým nástupem účinku.

7. Alavis Komplex 

Výhodné balení přípravků ALAVIS™ Kloubní výživa a ALAVIS™ Single.

8. Alavis Plus 

Výhodné balení přípravků ALAVIS™ Kloubní výživa a ALAVIS™ Celadrin.

Kromě veterinárních přípravků na klouby, naleznete pod značkou Alavis rovněž přípravek na podporu imunity Alavis Enzymoterapie, na zuby - PlaqueOff, na snížení váhy - Alavis Weight loss, Alavis calming na zklidnění atd.



VÍCE INFORMACÍ K TOMUTO PRODUKTU ZÍSKÁTE V NAŠEM E-SHOPU ZDE 

Související články:


Kloubní výživa pro štěňata - 5 doporučených produktů pro péči o pohybový aparát štěňat velkých a obřích plemen
Artróza u psa - Hyalutidin DC, Aptus Apto-Flex
Bolesti kloubů u psa - Jak pomoci pejskovi s artrózou
Kloubní výživa - štěně, dospělý pes, senior
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy 

2011-12-05

Ušní onemocnění u psa - Zápach z ucha, výtok, třepání hlavou

Onemocnění uší je častým problémem v letmím období a to zejména u psů, kteří mají uši sklopené a dlouhé, které špatně větrají a tudíž jsou příznivým místem k množení bakterií.

Příznaky

Zápach z ucha, výtok, třepání hlavou, naklánění hlavy na stranu, zarudlý uší boltec, bolest to jsou příznaky ušního onemocnění u psa.  

Ušní onemocnění u psa

1. Může se jednat o zánět středního ucha. Naklánění hlavy na jednu stranu může být vyvoláno jednostranným podrážděním ucha, ale může také znamenat, že je zasaženo střední ucho. Zánět středního ucha vyžaduje vždy řádné léčení s použitím antibiotik a protizánětlivých léků. Zánět středního ucha patří výhradně do rukou veterinárního lékaře.

2. V letním období jsou častými problémy u psů, především s převislým uchem, záněty zvukovodu, kvasinkové infekce, ale i osiny zapadlé do zvukovodu.

Osina je obal semene trávy či obilí, má ostrý hrot a výstupky, které se zachytávají v srsti či dutině zvukovodu. Po každé procházce přírodou, především ve vysoké trávě či obilí, po koupání v přírodních zdrojích vody apod. Uši psa zkontrolujte. Pokud ostříháte srst na vnitřní straně ušního boltce nakrátko, výrazně snížíte pravděpodobnost vniknutí osiny do zvukovodu.

V případě, že je ucho velmi špinavé, zapáchá, jeho povrch je zarudlý nebo zdrsnělý, pozorujete výtok nebo si pes nezvykle často drbe ucho, třepe hlavou, tře uši o koberec apod., určitě s návštěvou veterináře neotálejte. Včas zahájená léčba či odhalená osina ušetří vašemu mazlíčkovi mnoho trápení. Domácí pokusy o vyndání osin mohou skončit jejím zasunutím hlouběji do zvukovodu, kde může dojít až k perforaci (proděravění) bubínku. Osina ponechaná ve zvukovodu několik dní zcela jistě způsobí zánět zvukovodu, který může její odhalení zcela znemožnit a celá léčba se tak zkomplikuje.

Také „samoléčba“ zánětů zvukovodu může při nesprávné volbě léčiva způsobit rezistenci a přechod problému do chronického stádia, které může ve vážných případech končit i operací zvukovodu. 3. Parazité Z parazitů je nejčastější ušní svrab. Jedná se o černý maz, který vypadá jako kávová sedlina. Navštivte veterináře.

4. Kožní problémy, alergie

Problémy s ušními boltci doprovázejí různá kožní onemocnění. První příznaky kožního svrabu (prašiviny) se obvykle objevují na okrajích ušních boltců jako drobné stroupky. Poštípání hmyzem i alergie se projevují zarudnutím a otokem ušních boltců.  

Jak předcházet ušním onemocněním

Prevence - Pravidelné a správné čištění uší.

Pro prevenci onemocnění uší postačí ušní kapky, které šetrně rozpouští ušní maz. Čistit uši by se měly každý týden.  

Jak čistit psovi uši.

Nejlépe je začít už od štěněcího věku, aby si pejsek zvyknul a považoval to za přirozené.

 - Pořiďte si roztok na rozpouštění mazu v uších - ušní kapky.

Aplikujte do zvukovodu i ve větším množství a chrupavčitou trubici zvukovodu promasírujte, až je slyšet šplouchání.

- Pak už jen vytírejte papírovým kapesníkem nebo vatou to, co pes vyklepe do ústí zvukovodu. Stejným přípravkem můžete očistit i záhyby boltce.

- Čistěte nejdřív ucho čistší a před čištěním druhého ucha očistěte vždy kónus kapek. Předejdete tak riziku zavlečeni infekce z ucha nemocného do zdravého.

- Nikdy nečistěte psovi uši vodou, borovou vodou ani jakýmkoliv olejem. U pejsků nepoužívejte tampónky do hloubky ucha. Hluboké čištění nechte na veterináři. Může dojít k poranění nebo zatlačení případné nečistoty hlouběji do zvukovodu.

 - U některých plemen je třeba pravidelně vytrhávat chloupky rostoucí ve zvukovodu, a to především u pudlů, kníračů, bišonků, maltézáčků, jokšírů a dalších plemen s jemnou srstí. Pokud se chlupy ponechají ve zvukovodu, vytváří často společně s ušním mazem ušní zátku, která brání větrání zvukovodu a vede ke vzniku zánětu. Mechanické vytrhávání chloupků můžete dělat ručně, na trhu jsou k dispozici i přípravky k tomuto účelu.

Další prevencí onemocnění uší je zamezit natečení vody při koupání zvířat, pokud se tak stane, je třeba uši důkladně vysušit.


Související články:

Jak poznat alergii u psa - Příznaky, léčba, nejčastější otázky a odpovědi
Obojek proti klíšťatům Foresto - Srovnání s ostatními obojky
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy

2011-11-25

Alavis Enzymoterapie - léčba rakoviny u psů

Alavis Enzymoterapie je veterinární přípravek, který pomáhá nejen při léčbě rakoviny u psů, ale rovněž pomáhá a urychluje hojení tkání, takže je velmi vhodný jako podpůrná léčba po úrazech či operacích.
Alavis Enzymoterapie posiluje imunitu (obranyschopnost) orgnizmu.



Naprostá většina nádorů vzniká z jedné jediné buňky, která prodělá tzv. mutaci a začne se nekontrolovaně množit. Během dne v organismu vznikne poměrně velké množství takových buněk. Imunitní systém organismu ale tyto buňky vychytává a likviduje a tím organismus chrání. Existuje domněnka, že při správné funkci imunitního systému by se neměla v těle nádorová buňka množit. To, že vznikne nádorová změna je většinou dáno tím, že buď selže imunitní "čistící systém" nebo že se v organismu vytvoří veliké množství těchto špatných buněk a organismus se s tím nestačí vypořádat.

 Podpora imunity, prevence rakoviny

Co jsou to enzymy?

Enzymy potlačují projevy zánětu (antiflogistický účinek), zmenšují otoky i otoky mízních cév, ovlivňují některé imunologické děje v organismu a působí podpůrně při léčbě rakoviny u psů apod.  
Alavis Enzymoterapie obsahuje enzymy: Bromelain, Papain, Pankreatin ANALOG 4×(komplex enzymů - amyláza, lipáza a proteáza), Proteáza a Rutin.

1. Bromelain

Blokuje mediátory zánětu (látky způsobující projevy zánětu) a snižuje migraci neutrofilů do místa zánětu. Podílí se na štěpení bílkovin, pomáhá při zeslabování otoků a hojení ran, má vliv na srážení krevních destiček.

 2. Papain

Vykazuje fibrinolytické (rozpouští krevní sraženiny) a radioprotektivní účinky (snižuje účinek radioaktivního záření na organismus).

3. Pankreatin ANALOG 4× je komplex enzymů rostlinného původu (amyláza, lipáza a proteáza) Napomáhá trávení, čímž jsou živiny z potravy lépe využívány a tím se jedinec po operaci rychleji dostává do lepší kondice. Pankreatické enzymy mají pozitivní vliv na léčení akutních a chronických zánětlivých stavů, včetně úrazů a šlach. V poslední době se objevují klinické studie, že pankreatické enzymy napomáhají rozkládání imunokomplexů vznikajících při autoimunitních onemocnění, podílejí se na léčbě virových onemocnění, zlepšují klinický stav pacienta a prodlužují jeho život při nádorovém onemocnění.

 4. Proteáza

Zvyšuje účinnost antibiotické léčby. Podporuje hojení odstraněním mrtvé či poškozené tkáně bez poškození zdravé tkáně a podporuje aktivitu krve a tkání při narušené rovnováze vnitřního prostředí.

5. Rutin (vitamín P)

Má antikarcinogenní účinky a schopnost likvidovat volné radikály.
Další účinky rutinu jsou: protizánětlivý, protitrombotický a cytoprotektivní.

Rakovina je nejčastější příčinou úmrtí u psů. 

Možnosti léčby rakoviny u psů 

Úspěch léčby závisí na vnímavosti nádorových buněk na radiaci, nemetastazoval-li již nádor do jiných částí organismu a je-li lokalizován na místě pro ozařování dosažitelném.

1. Radiace se provádí malými opakovanými dávkami v období několika týdnů. Častým vedlejším účinkem ozáření je trvalé poškození srsti v oblasti léčeného místa a dočasné poškození kůže.

2. Chemoterapie se používá u psích pacientů tehdy, když se nádor rozšířil z původního místa do jiných částí těla. Úspěch chemoterapeutické léčby závisí na typu nádoru, není-li jich příliš mnoho a celkové kondici pacienta. Cílem chemoterapie je aplikovat takovou dávku léku, aby zničila buňky nádorové a omezila poškození buněk zdravých.

3. Novou léčebnou strategií je imunoterapie, která stimuluje vlastní imunitní systém, který pomáhá nádorové buňky objevit a bojovat proti nádoru. Podpůrné veterinární prodkty pomáhající při léčbě rakoviny u psů naleznete zde: Nádorová onemocnění u psů

Související články:

Jak pečovat o psa s onemocněním ledvin
Jak pečovat o kočku s onemocněním ledvin

2011-10-08

Granule pro psy s citlivou kůží

Granule pro psy s citlivou kůží
Máte psa s citlivou kůží a hledáte pro něj kvalitní krmení? Vynikájící granule pro psy s citlivou kůží je značka FirstMate. Jestliže má Váš miláček citlivou kůži nebo trávící problémy, budete výsledky po použití FirstMate ohromeni. Pokud je nemá, potom zkuste a uvidíte markantní změnu lesku srsti a vitality.

Bylo zjištěno, že až 80 % potravy způsobující alergie pochází ze zdrojů bílkovin nebo ze zdrojů uhlohydrátů z hovězího masa a mlékárenských přísad.

 FirstMate Fisch and Potato je jedinečné krmení v tom, že má jediný zdroj bílkovin /ryby/ a jediný zdroj uhlohydrátů /brambory/.  Proto má FirstMate výhody jediného zdroje bílkovin a k tomu, PLUS, protizánětlivé vlastnosti správného poměru Omega 3 mastných kyselin.

Krmiva First Mate jsou prověřena i v podmínkách nejslavnějšího závodu psích spřežení Iditaroid. Setkat se s nimi můžete setkat nejenom v Kanadě a Americe, ale např. i v Japonsku, Taiwanu, Honkongu či Malaisii .

Výhody:
- Unikátní obalová technika,
- vysoký podíl živočišných proteinů v krmivu, který se v superpremiové řadě pohybuje od 73 do 87 %.
- mimořádně vysoká stravitelnost od 85 do 94%.  

Doporučeno veterináři:

Z naší praxe víme, že zdravotní stav mnohých psů krmených First Mate se natolik zlepšil, že se dalo upustit i od další veterinární léčby. Možná se vám to bude zdát jako pohádka, ale je nepochybné, že pomocí opravdu kvalitního krmiva se můžete dopracovat k radikálnímu zlepšení zdravotního stavu Vašeho psího miláčka.

Pro více informací o krmení FirstMate nebo pro nákup klikněte zde:
First Mate granule pro psy s citlivou kůží

VÍCE INFORMACÍ K TOMUTO PRODUKTU ZÍSKÁTE V NAŠEM E-SHOPU ZDE 


Krmivo Platinum - absolutní špička mezi krmivy

Vynikající a zcela jistě jedno z nejlepších je krmivo Platinum. Holistické krmivo Platinum bývá také často nazýváno alternativou barfování (krmení masem). Obsahují 70% masa. Díky jedinečné technologii výroby, která spočívá v tom, že čerstvé maso z kuřete, jehněte nebo černého vepře je zpracováváno při nižších teplotách než ostatní granulovaná krmiva, nedochází ke znehodnocení nutričních látek obsažených v surovinách. Navíc jsou zpracovávány ve vlastní šťávě bez přidání vody. Granule jsou proto šťavnaté a velice chutné.

Pro psy s citlivou kůží je doporučována receptura Platinum Lamb. Pokud je váš pejsek navíc alergický na obiloviny nebo kuřecí maso, pak je ideální volbou Platinum Iberico.


U těchto granulí výrobce nerozlišuje velká a malá plemena. Proč? Odpověď naleznete v článku:

Krmivo Platinum - Nejčastější otázky a odpovědi

V čem se krmivo Platinum liší od ostatních kvalitních krmiv?


Veterinární klinické diety pro alergické psy a psy s citlivou kůží:

Trovet VPD (zvěřina + brambor)
Trovet RRD (králík + rýže)
Trovet LRD (jehněčí + rýže)

Pokud má váš pes problémy s kůží, můžete účinky krmiva podpořit doplňky obshující kvalitními esenciálními oleji.

Dermoscent je speciální patentovaná řada pro péči o srst a kůži.  Všechny produkty Dermoscent odpovídají třem základním principům: jednoduchost použití, klinicky testovaná účinnost, vyrobeno 100% z přírodních surovin. Jedinečnost přípravků spočívá nejen ve 100% kvalitě všech surovin, ale také ve způsobu aplikace tzv. spot on (přímo na ůži mezi lopatky),  což zajišťuje, že se účinné esenciální oleje dostanou postupně na celou pokožku zvířete. Všechny přípravky Dermoscent byly testovány veterinárními dermatology.

Dermoscent Essential 6® spot on pro psy a kočky řeší případy kožních problémů jako je línání, matná, suchá, lámavá a mastná srst. Obsahuje 10 vemi účinných esenciálních olejů plus olej z konopného a neem semínka.

Dermoscent PYO spot on velmi účinně pomáhá při antibakteriální a protiplísňové léčbě a při kožních infekcích. Je vhodným doplňkem pro psy náchylné k pyodermii a malasseziové dermatitidě.

Dermoscent PYO ubrousky čistí, zklidňují a zvlhčují postižené plochy i ty s omezeným přístupem jako kožní záhyby a meziprstní prostory,ušní boltce. Antibakteriální, antiseptické, protiplísňové účinky.

Dermoscent ATOP sprej slouží ke zklidnění svědivých, podrážděných míst.

 Podrobné informace o způsobu použití, složení dávkování nalezene zde.


Základem péče o problémovou kůži a srst je samozřejmě kvalitní krmivo s vysokým obsahem masa nebo masové moučky. Pro alergické psy nejlépe bez obilovin. Vybírat můžete z doporučených speciálních veterinárních diet (alergie, dermatitida atd.) nebo hypoalergenních krmiv.


Mohlo by vás zajímat:

Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy 
Labradoři mívají artrózu, jorkšíři zubní kámen a šarpejové alergii...
Máte alergického psa s citlivou kůží či zažíváním? Jaké krmivo zvolit? 
Jak poznat alergii u psa - Příznaky, léčba, nejčastější otázky a odpovědi
Podle čeho vybrat nejlepší krmivo pro vašeho psa
Krmivo Taste of the Wild - 5 zásadních otázek a odpovědí
Krmivo Firstmate - nejčastější otázky a odpovědi ke krmivu Firstmate

2011-10-04

Co dělat,aby se váš pes mohl pyšnit krásnou, zdravou, lesklou srstí?

Zdravá, krásná, lesklá srst je především odrazem toho, čím je pes krmen. Kvalitní krmivo pro psy obsahující vyvážený poměr vitamínů, minerálů či omega 3 a 6 mastných kyselin má na kvalitu srsti velký vliv. A hlavně to, na rozdíl od genetických předpokladů, můžete vy jako chovatel ovlivnit.

Dalšími faktory, které se podílejí na kvalitě srsti vašeho psa je dědičnost, vnější a vnitřní prazité a péče o srst a kůži.

Ačkoliv dědičnost určuje sílu, délku, barvu a strukturu srsti, vaše péče může velmi ovlivnit zdraví srsti a kůže. Pravidelné veterinární prohlídky zajistí že pes nebude nemocný a nebude mít parazity. Alergie na bleší kousnutí a externí parazité, jako svrab, jsou primárními zdroji ztráty chlupů a problémů se srstí.

Proteiny (bílkoviny)

Proteiny jsou nepostradatelné pro růst srsti a její pigmentaci. Jsou rovněž součástí sekretů potních a mazových žláz. Kůže a srst využívají pro svůj růst až 25% z denního příjmu proteinů.
Aminokyseliny s obsahem síry (methionin, cystein) jsou nezbytné pro tvorbu keratinu, který je důležitou složkou srsti. Požadavky na přísun proteinů bývají zvýšené u mladých a rostoucích psů, u březích a kojících fen nebo u psů s metabolickými poruchami. Projevem nedostatku proteinů může být křehká, depigmentovaná srst, nadměrná tvorba lupů nebo zvýšené vypadávání srsti.

Tuky

Pro kvalitu kůže a srsti jsou důležité zejména omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které jsou součástí tuků. Jsou nejen zdrojem energie, ale podílí se také na stavbě kožních buněk. Patří mezi esenciální živiny, tzn., že organismus si je nedokáže sám syntetizovat a pes je musí přijímat v potravě.

Hlavním zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou mořské ryby, řasy a olej ze lněného semínka. Omega-6 mastné kyseliny se nacházejí v obilovinách, mase a semenech většiny rostlin. Především nedostatek omega-3 mastných kyselin se projevuje viditelně na kvalitě kůže a srsti. Mohou se objevit záněty kůže, srst je suchá a matná, dochází ke zvýšené svědivosti, tvorbě lupů a vypadávání srsti. Kromě celkového obsahu mastných kyselin v krmivu, je důležitý také jejich vzájemný poměr. Na jeden gram omega-3 mastných kyselin by měl organismus přijmout 5-10 gramů omega-6 mastných kyselin.

Výnikajícím doplňkem je lososvý olej. Pejskovi tak nejen ochutíte granule, ale navíc bude mít krásnou lesklou srst.

Kvalitní krmiva mají tyto enenciální mastné kyseliny přímo ve svém složení např. krmivo Marp, Taste of the Wild nebo Platinum.

Platinum - absolutní špička mezi krmivy

Vynikající a zcela jistě jedno z nejlepších je krmivo Platinum. Holistické krmivo Platinum bývá také často nazýváno alternativou barfování (krmení masem). Obsahují 70% masa. Díky jedinečné technologii výroby, která spočívá v tom, že čerstvé maso z kuřete, jehněte nebo černého vepře je zpracováváno při nižších teplotách než ostatní granulovaná krmiva, nedochází ke znehodnocení nutričních látek obsažených v surovinách. Navíc jsou zpracovávány ve vlastní šťávě bez přidání vody. Granule jsou proto šťavnaté a velice chutné. Již po několika dávkách poznáte zlepšení stavu srsti.

Pro psy s citlivou kůží je doporučována receptura Platinum Lamb. Pokud je váš pejsek navíc alergický na obiloviny nebo kuřecí maso, pak je ideální volbou Platinum Iberico.

 U těchto granulí výrobce nerozlišuje velká a malá plemena. Proč? Odpověď naleznete v článku:


Krmivo Platinum - Nejčastější otázky a odpovědi

V čem se krmivo Platinum liší od ostatních kvalitních krmiv?



Vitaminy

Kondici kůže a srsti psa může ovlivnit vitamin A, vitamin E a vitaminy skupiny B.

* Vitamin A je důležitý pro růst buněk a účastní se procesu keratinizace. Jeho nedostatek i přebytek může způsobit kožní problémy. Dochází ke tvorbě lupů, vypadávání srsti a kůže je více náchylná k infekcím.

* Vitamin E je účinný antioxidant, který chrání buňky před volnými radikály. Jeho nedostatek se u psů objevuje velmi zřídka. V takovém případě může docházet ke kožním infekcím, tvorbě lupů a ztrátě srsti.

* Mezi vitaminy B patří biotin, riboflavin, niacin, pyridoxin a řada dalších. Při jejich nedostatku je kůže suchá, šupinatá, mohou se vytvářet strupy a dochází k nadměrnému vypadávání srsti.
Na matnou srst doporučujeme dodat biotin některým z přípravků s obsahem biotinu např.
Canina Biotin Forte

Minerály

Z minerálů je důležitý především zinek, který se účastní buněčného metabolismu, podílí se na syntéze mastných kyselin a ovlivňuje imunitní a protizánětlivé reakce organismu. Potřeba zinku je u psa relativně malá a nedostatek bývá většinou spojen s poruchami jeho vstřebávání nebo s dlouhodobým podáváním nevyvážené potravy. Využitelnost zinku může být snížena například při vysokém obsahu vápníku v krmivu nebo v přítomnosti tzv. fytátů. Kožní příznaky nedostatku zinku se projevují zarudnutím kůže, hnisavými záněty, tvorbou lupů a vypadáváním srsti.

Kožní problémy způsobené nedostatečnou výživou se prakticky nevyskytují u psů krmených kvalitními krmivy, která jsou složena z vysoce stravitelných surovin a mají vyvážený poměr jednotlivých živin. Je však nutné si uvědomit, že výživa je jen jedním z řady faktorů, které působí na kůži a srst psa. Kromě již zmíněných vnitřních vlivů se na jejich kvalitě podílí i okolní prostředí, vnější parazité nebo samotná péče o psa.

Ing. Lucie Vaňková
Zdroj: Vliv výživy na kvalitu kůže a srsti


Používejte veterinární šampóny nikdy ne šammpóny pro lidi - Pravidelně vyčesávejte hřebenem (výborný je např. Furminátor). U krátkosrstých psů se vám urřitě osvědčí vyčesávací rukavice. Odstraníte odumřelou srst, pes nebude ztrácet srst v domácnosti a navíc bude krásně lesklá.

Mohlo by vás zajímat:

Labradoři mívají artrózu, jorkšíři zubní kámen a šarpejové alergii...
Jak může chovatel ovlivnit nežádoucí nadměrné línání
Jak dosáhnout krásné, zdravé, leské a správně vybarvené srsti u vašeho psa?
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy 
Granule pro psy Marp
Krmivo pro labradorského či zlatého retrievra - Jak poznat kvalitní krmivo pro psy


2011-09-23

Krmivo pro štěňata - Na co si dát pozor

Nedávno jsem narazila na zajímavý článek týkající se nejen krmiva pro štěňata, ale výživy štěňat vůbec. Napsal ho ing. Gerhard Stein. Pokud jste si právě nedávno pořídili štěně nebo si ho teprve plánujete pořídit a hledáte informace o výživě, doporučuji si tento článek přečíst. Dozvíte se jak poznat, že je štěně krmeno málo nebo naopak hodně, o dávkování krmiva, na co si dát pozor atd:

Krmivo pro štěňata

Za dobu mé praxe chovatelské praxe, ale zejména v období posledních deseti let, kdy se intenzivně zabývám zdravou výživou psů se velice často setkávám s dotazy na toto téma.

Koneckonců, není se co divit. Každý nový šťastný majitel štěněte chce přeci dát svému svěřenci jen to nejlepší. To je naprosto v pořádku. Vzpomínám si na dobu před více jak dvaceti lety, kdy jsem si pořizoval svého prvního aljašského malamuta za cenu, které se blížila mému tříměsíčnímu čistému příjmu . Jedna z chovatelek, které si pro to do dnešní doby vážím mi tehdy řekla, že pořizovací cena štěněte je ta nejmenší investice, kterou můžeme do psa dát.Koukal jsem na ni jako blázen a nevěřil. Vždyť 5000 Kč za psa bylo pro mne něco takřka nepředstavitelného. Na její větu jsem však nikdy nezapomněl a častokrát od té doby jsem jí dal za pravdu. V osmdesátých letech nejen průkopníci saňového sportu svým psům vyvařovali . O kvalitních granulích, které pro nás byly cenově takřka nedostupné se nám mohlo jenom zdát.

Nyní, po 25 letech je situace na trhu jiná a nabídka krmiv nejrůznějších značek je více, než bohatá. Jenže jak se v ní má běžný smrtelník vyznat? Odpovím za vás. Velice těžko, protože komerce a reklama často vítězí nad zdravým rozumem.

Já osobně bych doporučil potenciálním majitelům nového štěněte, zejména těm, kteří doposud psa nevlastnili , aby si udělali svoji vlastní rozvahu. Při výběru krmiva je třeba zvážit alepsoň několik základních ukazatelů.

V tomto pojednání se nebudeme zabývat tím, kolik času na psa mám, popř. jaké aktivity chci se psem dělat.

Docela důležité je odpovědět si, kolik jsme ochotni do výživy psa měsíčně dát. Pokud si odpovíte, že budete krmit pytlem za 200 Kč ze supermarketu, je lépe si psa nepořizovat vůbec. Předejdete tak zbytečnému zklamání a vysokým výdajům za veterinární péči. Platí to v případě, že si pořídíte jednoho psa a pokud uvažujete o celé smečce, platí to dvojnásobně.

Předpokládaná cena za krmivo pro psa vás automaticky nasměruje do kategorie prémií, superprémií, či ultraprémií. Vypustíme li z užšího výběru ta krmiva, která mají bombastickou reklamu a ta která nabízejí velké nadnárodní řetězce, výběr se vám velice zůží.

Na každém pytli a to ze zadní strany obalu si najděte předepsané nutriční údaje a zejména pak složení. Dalším údajem, který na pytli najdeme je údaj o dávkování krmiva a tady je kámen úrazu. Řada zejména nových majitelů se zuby nehty drží doporučeného dávkování. Stalo se mi v praxi i to, že majitel nového štěněte si popletl dekagramy a gramy. Tvrdil, že dává trojnásobek krmné dávky a že to pejskovi nestačí. Štěně, když jsem ho uviděl, bylo skutečně podražené . Vysvětlil jsem jim, kde se mýlili . Od té doby jsme se neviděli, ale snad se pejskovi daří dobře.

Obráceným extrémem, je že štěně dostává svoji krmnou dávku, ale ne rozdělenou na čtyři díly, jak mu bylo zdůrazněno chovatelem, ale dostává celodenní krmou dávku čtyři krát za den. Majitel se diví, že pejsek nechce žrát, že má průjem když on přece krmí podle návodu.

Růst štěněte bývá z počátku překotný. Zatímco u dospělých psů s normální aktivitou krmíme zhruba 10 dkg krmení na 10 kg váhy psa, u štěněte to bývá z 20 až 40 dkg na 10 kg váhy štěněte. Dá se říci, že štěně nám vlastně do své obvyklé krmné dávky v dospělosti dorůstá. To na co musíme dát velký pozor, je jakýkoliv průjem, který by štěňátko odvodnil.

Zjistíme li, že trus štěněte ztrácí tvar a je kupovitý, je velmi pravděpodobné, že štěně je překrmováno. Obvykle stačí snížení krmné dávky a trus se upraví. Pro optimální výživu štěněte a jeho dobrou funkci střev bych doporučil krmit granulemi s vyšším obsahem vlákniny.

Na co nesmíme zapomenout je aktivita, povětrností podmínky a míra stresu, které je vaše štěňátko vystaveno.

Zamyslíme li se nad tím co bylo již vyřčeno, je zřejmé, že jedině vy jako majitel jste ten, kdo může přesně stanovit a korigovat krmnou dávku vašeho štěněte , aby nebylo podvyživené, ale ani překrmované. Metabolismus každého pejska je velice individuální a tak ani dva psi stejného věku a váhy mohou mít odlišnou spotřebu krmiva na den.

- Důležitá je i míra aktivity, které je zvíře vystaveno. Temperamentní a hyperaktivní jedinec spálí mnohem více kalorií, než pejsek, který se celou dobu válí jen doma po gauči, nebo výjde jen občas na kratičkou procházku.

- V neposlední řadě mají vliv na celkovou krmnou dávku i povětrnostní podmínky a míra stresu, které je pejsek vystaven. Jeden z indikátorů zdraví je to, co dělá běžně při venčení každý majitel. Sleduje, co z jeho pejska padá. Je li stolice pevná a tvarovaná, zřejmě je vše v pořádku. Produkování většího množství řidšího trusu nám nasvědčuje , že pejsek je zřejmě překrmován. Mnohdy stačí snížit krmnou dávku a situace se stabilizuje.

Zvažte si svého pejska

Pro stanovení krmné dávky vycházejte z krmné dávky na obalu, ale berte opravdu tento údaj jako orientační. Průběžně pejska kontrolujte, jestli je jeho růst rovnoměrný, nebo překotný, jestli přibývá málo, nebo moc a vždy co z něho padá. Svým citem pak musíte aktuální krmnou dávku mírně zvýšit, snížit, nebo ji zachovat.

Ing. Gerhard Stein

Zdroj: Výživa

Je velmi důlezité uvědomit si, že štěně roste a vyspívá a kvalita krmiva pro štěňata bude mít vliv na jeho růst a vývoj, kvalitu srsti atd.

Kvalitních krmiv pro štěňata naleznete, jak již bylo řečeno, mnoho. Pokud bych měla některé značky vyzdvihnout a doporučit jak by to byly značky Hills, Arden Grange, FirstMate. First Mate je z výše jmenovaných ještě o úroveň výš, co se kvality týče. Vedle této značky bych ještě nechtěla opomenout krmivo Marp. Důležité je také zohlednit velikost plemene - Puppy Large breed pro štěňata velkých plemen nebo Mini či medium pro štěňata malých či středních plemen.


Související články:


Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy  
Pozor, některé nemoci jsou přenosné ze psa na člověka!
Odčervení psů - Jak často a proč odčervovat psa
Nejčastější parazité psů a koček 
Krmivo Taste of the Wild - 5 zásadních otázek a odpovědí

2011-09-22

Arden Grange - Hypoalergenní granule pro psy


Arden Grange jsou vysoce kvalitní supersprémiové hypoalergenní granule pro psy. Pokud byla vašemu psovi diagnostikována potravinová alergie, pak je potřeba přjít z klasických třebaže superprémivých krmiv na krmiva hypoalergenní.

Z vlastní velmi dobré zkušenosti doporučuji granule Arden Grange, First Mate nebo Hills hypoalergenní. Jsou velmi chutné, mají vyvážené složení a neobsahují alegizující složky. Po 14ti dnech krmení se projeví na kvalitě srsti - hebká, lesklá a zdravá srst.

8 důvodů proč vybrat granule Arden Grange

1. Hypoalergenní suroviny v potravinářské kvalitě, bez růstových hormonů

2. Absenci pšeničného lepku, hovězího, sóji, mléčných produktů

3. Nepřítomnost geneticky modifikovaných surovin, barviv a zchutňovadel

4. Nepřidavání soli a cukru

5. Přírodní způsob konzervace

6. Doplňky výživy s vysokou funkčností - nutraceutika - v každé receptuře

7. Výrobu krmiv na území Velké Británie ve vlastních továrnách.

8. Krmivo netestované krutými invazivními postupy

Potravinová alergie se vyskytuje u stále většího počtu psů. Její charakteristické příznaky jsou svědění a zarudnutí kůže. Příčin svědění může být mnoho, ale určitém procentu případů je příčinou potravinová alergie.

Hypoalergenní granule pro psa - v čem se liší

Jejich složení zahrnuje mimo jiné hydrolyzovaný protein (který nezpůsobuje alergické reakce) a omega-3 a omega-6, které pomáhají zmírnit zánět a snižují svědění.

Dobré krmivo pro psy s potravinovými alergiemi by mělo splňovat několik podmínek.
- počet zdrojů bílkovin by měla být omezen. Mělo by obsahovat nejvýše dva zdroje rostlinných bílkovin.

- obsahují nenasycené mastné kyseliny ve správném poměru.

- obsahují složky, které pozitivně ovlivňují stav kůže a srsti a zabraňují prohloubení příznaků alergie

Více zde: Arden Grange

Mohlo by vás zajímat:
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy 
Labradoři mívají artrózu, jorkšíři zubní kámen a šarpejové alergii...
Máte alergického psa s citlivou kůží či zažíváním? Jaké krmivo zvolit? 
Jak poznat alergii u psa - Příznaky, léčba, nejčastější otázky a odpovědi
Podle čeho vybrat nejlepší krmivo pro vašeho psa

2011-09-20

Víte jak čistit psovi zuby? - 4 základní kroky

Víte jak správně čistit psovi zuby?

Co budete potřebovat

- Speciální zubní pasta s enzymy na psí chrup.
- Kartáček, kterých je více druhů.
- Vůli a odhodlání pravidelně psovi zuby čistit.




Začněte už od štěněte

Se zubní hygienou začněte už u štěněte, tedy od cca tří měsíců věku, aby si zvyklo na manipulaci v tlamě.

Zvykejte pejska krok za krokem

1. Nejprve psa zvykejte na chuť zubní pasty a prst v tlamě. Naneste trochu zubní pasty na ukazováček. Dovolte psovi, aby slízal pastu z vašeho prstu. Toto několikrát opakujte. Pak znovu naneste na ukazováček zubní pastu a prstem klouzejte po vnějším povrchu zubů a dásní.

2. Nyní sáhněte po zubním kartáčku, který navlhčete a naneste na něj pastu. Nechte psa slíznout pastu ze štětin kartáčku. Jemně uchopte tlamu kolem čenichu tak, abyste zabránili psovi žvýkat, a začněte opatrně čistit kartáčkem jen špičáky. Zubní kartáček držte šikmo k linii dásně – pohybujte kartáčkem od okraje dásně ke špičce zubu.

3. Po vyčištění špičáků pokračujte krouživými pohyby k zadním zubům. Postupujte dál, jen pokud je pes spokojený. Provádějte čištění na obou stranách tlamy.

4. Navažte na krok č. 3. Podržte tlamu zavřenou kolem čenichu a opatrně zvedněte horní pysk palcem a ukazováčkem tak, že odhalíte přední zuby – řezáky, které jsou nejcitlivější částí tlamy. Jemně čistěte přední zuby pohybem od dásně ke špičce zubu.

Postupně prodlužujte čas čištění zubů.


 VÍCE INFORMACÍ K TOMUTO PRODUKTU ZÍSKÁTE V NAŠEM E-SHOPU ZDE


Jak často je třeba čistit psovi zuby

Všeobecně se uvádí čistit alespoň 1x týdně. Některým psům vydrží bílé zuby 14 dní, u některých je třeba čistit 2x týdně. Na zubní kámen trpí více trpasličí plemena. Zubní kazy mívají psi méně často než my lidé. Zajímavé je, že zdravá psí tlama obsahuje v průměru méně bakterií, než nejčistší lidská ústa.

Co dělat, když pejsek kartáček nesnáší

Řešením je „prstový kartáček“ – gumový návlek na prst s výstupky.

Co dělat, když nesnese ani prstový kartáček

Přidávejte do krmení PlaqueOff® Animal. Je to mezinárodně patentovaný výrobek, který bojuje proti zubnímu kameni a plaku na povrchu zubů a redukuje přítomnost bakterií.

Aktivní složkou přípravku PlaqueOff® Animal je přírodní rostlinný extrakt z mořské řasy. PlaqueOff® Animal nemá lokální účinek, ale systémový. Účinné látky přípravku se vstřebávají ze zažívacího traktu do krevního řečiště a z něj přechází do slin, kde fungují tak, že zabraňují hromadění zubního plaku na zubech.

Je obecně známo, že obsah slin může přispívat k potlačení bakterií, které způsobují vznik zubního plaku a kamene. Klinické studie prokázaly, že hromadění látek na zubech je redukováno až o 88 % a že zubní kámen buď zmizel úplně, nebo se stal velmi porézním, a tak snadno odstranitelným. Z provedených studií vyplynulo, že výsledky byly znatelné již za 4 - 8 týdnů a pravidelným užíváním se dále zlepšovaly. PlaqueOff® Animal by měl být do stravy podáván denně.


Vše, co budete k čištění zubů potřebovat (kromě vaši vůle a odhodlání) naleznete zde: Péče o zuby a ústní dutinu

Související články:

Zápach z tlamy - Dentální onemocnění u psů a koček

2011-09-15

Jak pečovat o zuby psa? Je potřeba zuby čistit?

Pořídili jste si psa, vybrali kvalitní granule odpovídající velikosti plemene. Ale víte jak pečovat o jeho zuby? Je potřeba je čistit? Můžete použít pastu pro lidi? Pokud si pejsek nechce nechat zuby čistit exiistuje nějaká alternativa?

Zubní kámen je pro psy nebezpečný

Vrstva zubního kamene se rozrůstá a utlačuje tkáň dásně. Kvůli přítomnosti bakterií a podráždění vzniká zánět. S postupem zánětu se začnou projevovat degenerativní změny závěsného aparátu zubů - propukne parodontóza. Zuby se uvolňují a nakonec o ně pes bez léčby přijde.

Zubní kámen způsobuje nepříjemný zápach z ústní dutiny a také hrozí rozsev infekce po celém organismu. A to buď krevní cestou, nebo přes trávicí systém. Bakterie mohou poškodit játra, ledviny, a dokonce i srdce.



VÍCE INFORMACÍ K TOMUTO PRODUKTU ZÍSKÁTE V NAŠEM E-SHOPU ZDE  
 

Jsou k tvorbě zubního kamene některá plemena náchylnější než jiná?

Ohrožena jsou všechna plemena. U některých ale zubní kámen vzniká už v nízkém věku. Obecně mají větší problémy plemena malá nebo trpasličí (např. jorkšírský teriér, čivava, trpasličí pudl atd).

Pečujte pravidelně o psí chrup:

Zubní kámen u psů a koček, plak, zápach z tlamy

Kartáček a pasta pro psy s obsahem enzymů, které narušují vzniklý plak. Doporučuje se čištění každý den, což je ovšem málokdo z chovatelů schopen dodržovat.

Speciální krmiva s enzymy, jež jsou schopny rozpouštět plak. Zuby se tak čistí kousáním granulí. U některých zvířat tato metoda ale nefunguje, mají ve zvyku kousat jen jednou stranou chrupu.

Speciální pamlsky, které odstraňují plak a zmírňují tvorbu zubního kamene, nejsou určeny jen pro psy, chovatelé je mohou dopřát i kočkám, jež podle veterinářů zubní kartáčky nesnášejí. Až 70 procent koček ve věku 20 až 27 měsíců přitom trpí záněty dásní. Většina majitelů si problému všimne teprve kvůli zápachu z tlamičky.

Další možností je přidávat mazlíčkům do krmiva speciální prášek z mořských řas, který redukuje tvorbu plaku a zubního kamene.Na rozdíl od ostatních metod odstraňování zubního plaku působí přípravek PlaqueOff Animal systematicky v krevním řečišti. Předpokládá se, že ovlivňuje schopnost zachycování zubního plaku na dásních a změkčuje.

Zubní gel - ulpívá na povrchu zubů a dásní a umožňuje tím působení aktivních složek. Gel rozrušuje existující zubní povlak a zabraňuje množení bakterií, které ho vytváří.

Související články:

Plaque Off Animal - Jak odstranit zubní plak a zubní kámen  
Víte jak čistit psovi zuby? - 4 základní kroky
Přípravky na odstranění zubního kamene u psa
Zubní plak a zubní kámen u psů a koček
Zápach z tlamy trápí 90% psů starších jednoho roku. Jak tomu předejít?
Zápach z tlamy - Dentální onemocnění u psů a koček

Jak zbavit psa nepříjemného zápachu z tlamy

Zápach z tlamy u psa je nejen nepříjemný, ale hlavně signalizuje stomatologický problém, který je třeba řešit. Samozřejmě je lépe problému předcházet pravidelným čištěním zubů. Ale co dělat, když si pes čistit zuby nenechá? I vám můžeme poradit.

1. Čištění zubů zubním kartáčkem a pastou pro psy

Zdůrazňuji zubní pastu pro psy nikoli pro lidi.

Ne každý pes si ovšem nechá zuby čistit. Obzvláště když to jeho majitel nedělal již od štěněte a pes na to není zvyklý. A co si budeme povídat, kdo z nás má v dnešním hektickém životě čas na to, čistit psovi zuby.

2. De-Plaque 

Další účinnou možností je přidávat mazlíčkům do krmiva speciální dentální prášek z mletých mořských řas, který redukuje tvorbu plaku a zubního kamene. Na rozdíl od ostatních metod odstraňování zubního plaku působí přípravek v krevním řečišti. Ovlivňuje schopnost zachycování zubního plaku na dásních a změkčuje zubní kámen, který se pak snadno sám obrousí při žvýkání granulí. Přípravek se snadno aplikuje přisypáním velice malého množství do krmiva, je velice účinný, je 100% bezpečný - přírodní.

De-Plaque













 VÍCE INFORMACÍ K TOMUTO PRODUKTU ZÍSKÁTE V NAŠEM E-SHOPU ZDE


3. Orozyme zubní gel

Pro psy kteří nesnáší čištění zubů zubním kartáčkem je vhodný zubní gel. Ten nanesete přímo do tlamy, do krmiva nebo u koček na tlapky (samy si gel olížou). Enzymatický gel rozrušuje existující zubní povlak a zabraňuje množení bakterií.

4. Dentální krmiva

Speciální dentální krmiva s enzymy, jež jsou schopny rozpouštět plak. Zuby se tak čistí kousáním granulí. U některých zvířat tato metoda ale nefunguje, mají ve zvyku kousat jen jednou stranou chrupu.


5. Pamlsky na zuby

Speciální dentální pamlsky, které odstraňují plak a zmírňují tvorbu zubního kamene, nejsou určeny jen pro psy, chovatelé je mohou dopřát i kočkám, jež podle veterinářů zubní kartáčky nesnášejí. Až 70 procent koček ve věku 20 až 27 měsíců přitom trpí záněty dásní. Většina majitelů si problému všimne teprve kvůli zápachu z tlamičky.

Dentální pamlsky




Související články:

Víte jak čistit psovi zuby? - 4 základní kroky




2011-09-07

Kloubní problémy u psa. Proč je prevence důležitá a kterou kloubní výživu vybrat


Jedním z nejčastějších problémů, kvůli kterému navštěvujeme veterináře jsou kloubní problémy - artóza, atritida či zánět kloubů. Bolest, která nemoc doprovází způsobuje nechuť k pohybu a zvířeti zkracuje jeho aktivní život. Prevence se vyplatí a to zvláště u štěňat a rychle rostoucích jedinců velkých plemen. Nespoléhejte na obsah chondroprotektivních látek v krmivu. Žádný z výrobců neuvádí jejich procentuální obsah na obalu.

Velmi vhodné je podávání tzv. chondroprotektiv, která jsou obsažena v kloubní výživě pro psy. Nejpoužívanějšími chondroprotektivy jsou glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, MSM a kolagen a kyselina hyaluronová.

Tyto látky mohou při dostatečně dlouhém podávání působit v postižených kloubech protizánětlivě, zlepšovat pružnost kloubní chrupavky, kloub chránit popřípadě zpomalovat rozvoj nemoci.

Prevence kloubních onemocnění u psů

1. Štěňata a mladí psi

U štěňat velkých plemen dochází k velmi rychlému růstu štěněte hlavně v období mezi 3. – 5. měsícem věku. V tomto období je velmi důležitá výživa kloubních tkání, protože štěňata někdy narostou velmi rychle a kostra včetně kloubů se nestačí dostatečně tvořit.

Doporučujeme:



VÍCE INFORMACÍ K TOMUTO PRODUKTU ZÍSKÁTE V NAŠEM E-SHOPU ZDE 


Canina Canhydrox GAG
Hyalutidin DC Aktiv 
Caniviton Forte

2. Dospělí psi velkých a obřích plemen

Velká a obří plemena psů zatěžují klouby značnou hmotností. Touto váhou jsou poškozovány nejen okolní tkáně, ale hlavně kloubní chrupavky, u kterých dochází k rychlejšímu opotřebování a různým deformitám. Je potřeba se zamyslet nad podáváním chondroprotek­tivních přípravků na regeneraci kloubních tkání. Tyto přípravky je vhodné podávat i v případě, kdy se klinické příznaky ještě neobjevují. Při výskytu klinických obtížích (kulhání, zhoršené vstávání, nechuť k pohybu apod.) jsou změny na chrupavkách již velmi rozsáhlé a jejich regenerace mnohem náročnější než při mírných změnách, které se klinicky neprojevují. Proto je velmi důležitá prevence.

Doporučujeme:

Canina PETVITAL GAG
Hyalutidin DC Aktiv
Alavis 5
Caniviton Forte


3. Starší psi

U starších psů jsou změny na chrupavkách již rozsáhlé a jsou doprovázeny zánětem, který způsobuje bolestivost. Vlastní zánět navíc poškozuje chrupavku a další kloubní tkáně, proto je třeba kloub proti zánětu chránit. Efektivní regenerace poškozených tkání může probíhat pouze v kloubu, který není zatížený zánětem. Kloubní tkáně u mladších psů se regenerují mnohem lépe a snáze než u starších psů. Z tohoto důvodu je nutné klást velký důraz na prevenci a ochranu kloubů, dokud ještě nedošlo k velkému poškození

Hyalutidin DC Aktiv
Alavis Celadrin 
Alavis MSM Single


Související články:

Artritis u psů - Příčiny, příznaky, léčba, kloubní výživa, krmivo
Hyalutidin - Je opravdu lepší než ostatní kloubní výživa? 
Kloubní výživa pro štěňata - 5 doporučených produktů pro péči o pohybový aparát štěňat velkých  a obřích plemen
Artróza u psa 
Kyselina hyaluronová - funkce, tvorba, význam
Bolesti kloubů u psa - Jak pomoci pejskovi s artrózou
Alavis 5 - kloubní výživa pro psy
Kloubní výživa - štěně, dospělý pes, senior
 

2011-08-23

Mléko pro jehňata Mikrop OVIS - Dávkování, doporučení


Mléko pro jehňata a kůzlata Mikrop OVIS je kompletní a plnohodnotnou náhražkou mateřského mléka. Svými parametry a složením se Mikrop OVIS přibližuje ovčímu mléku. 1 litr mléčného nápoje připravíte důkladným rozmícháním 200 g suché směsi v 800 ml vody.

Doporučená teplota mléčného nápoje je při podávání 38–40°C.

Doporučená dávka: Připraveným mléčným nápojem napájíme jehňata 2–3× denně v dávce 0,15–0,25 l na jedno napojení, tj. 0,4–0,5 l za den.

Zakoupit si toto náhradní mléko pro jehňata můžete zde - Mléko pro jehňata Mikrop OVIS.

2011-06-01

Obojek proti štěkání - Zabrání nežádoucímu štěkání, vytí, vrčení


Obojek proti štěkání je velmi snadno použitelný, kompaktní a vodě odolný, bezpečný tudíž vhodný pro každou situaci. Díky ergonomickému designu a nízké hmotnosti je možné jej použít i pro rasy psů s malým vzrůstem.

Obojek proti štěkání se aktivuje samočinně při štěkání, eventuelně vytí či vrčení psa.

Režim práce, t.j. citlivost, způsob korekce a časovou odezvu je možné jednoduchým způsobem nastavit. Korekcí se rozumí zvukový signál nebo korekční impuls, případně jejich kombinace.

Elektronický systém obojku využívá moderní technologii na bázi jednočipového mikroprocesoru.

Více informací naleznete zde:

Obojek proti štěkání d-mute SMALL Light

Díky velmi malé krabičce a opravdu malým korekčním impulsům, které jsou nastavitelné ve 3 úrovních, je vhodný pouze pro malá plemena psů - jezevčík, shi-tzu, bišonek, pudlík, apod.

2011-05-22

Rakovina mléčných žláz u feny - Kastrace jako zdravotní prevence

S rakovinou mléčných žláz u fen se setkávají veterináři stále častěji a bohužel také u stále mladších a mladších zvířat.

"Nejčastěji se jedná o feny, u nichž se po hárání objevují pravidelně takzvané falešné březosti. Je to hormonální porucha pohlavního cyklu, při níž se fena chová, jako kdyby byla březí, přestože tomu tak není. Chovatel by to měl na zvířeti poznat, protože probíhající hormonální změny ovlivňují jeho chování (shromažďuje si hračky v pelíšku, nechce chodit ven, nechce jíst) a může se také objevit sekrece z mléčných žláz. Ta může vyústit až v zánět mléčné žlázy – mastitis, který je nezbytné léčit antibiotiky.

Opakovaná nefyziologická aktivita mléčné žlázy pak velmi často vyústí v rozvoj nádorového onemocnění mléčné žlázy," uvádí MVDr. Michaela Riedlová, která se s těmito smutnými případy setkává velmi nerada. Proto je zastáncem kastrace jako preventivního zdravotního opatření. Odstraní totiž hlavní příčinu těchto obtíží – tedy vaječníky a jimi produkované hormony.

Kastrace jako zdravotní prevence

Pokud má být kastrace prevencí rakoviny – pak je ideální zvíře operovat mezi prvním a třetím háráním. "Lepší je ale operovat později než vůbec. I v pozdějším věku je kastrace jednoznačně vhodná, pokud dojde k objevení nádorů na mléčné žláze," radí Michaela Riedlová. "Operovat ovšem nelze fenu v říji. A kvůli možným operačním komplikacím musí být ponechán měsíc před a po hárání též mimo úvahu."

Doporučené produkty: Nádorová onemocnění

Zdroj: Kastrací lze předejít i rakovině


Mohlo by vás zajímat:


Eklampsie - Příčina, příznaky, léčba, rizika, prevence
Jak a čím krmit březí a kojící fenu
Vápník v potravě štěňat a jeho rizika
Falešná březost u fen - příčiny, příznaky, rizika, léčba
Cukrovka u psů a koček



2011-05-16

Kočka potřebuje syrové maso - Omyl


Pokud budete kočku krmit syrovým masem pravidelně, vystavujete ji nebezpečí, že může pozřít například bakterie salmonely nebo různé parazity.

Tuto hrozbu lze alespoň částečně eliminovat tím, že maso necháte alespoň dva dny zmražené.

"Mnohem horší je nadbytečný příjem fosforu, který kočkám způsobuje řídnutí kostí, zvyšuje riziko vzniku močových kamenů a onemocnění ledvin.

Toto je pouze jeden z omylů a mýtů, které stále přetrvávají. Pokud Vás toto téma zaujalo, zde si můžete přečíst celý článek:

Sedm omylů, kterými spolehlivě ublížíte své kočce

Související články:

Proč kočky nechodí na svůj záchod - Jak postupovat při řešení tohoto problému
Průjem u koček - Nejčastější příčiny, rizika, léčba 
Nejčastější parazité psů a koček 
Artritida u koček

2011-05-01

Každá fena by měla mít aspoň jednou za život štěňata - Omyly a mýty o zdraví psů a koček

Měla by mít fena alespoň jednou za život štěňata? Mnoho chovatelů se domnívá, že když bude mít jejich fena jednou štěňata, tak se sníží riziko vzniku zánětu dělohy, nádorů mléčné žlázy, falešné březosti apod.

Není tomu tak. Naopak nebývá vzácností, že první porod s sebou přináší zdravotní komplikace. Pokud netoužíte po štěňatech, je doporučitelné nechat fenu vykastrovat - to je jediná prevence zmíněných nemocí.

Falešná březost u fen - příčiny, příznaky, rizika, léčba

Toto je pouze jeden z mnoha mýtů týkající se zdraví psů a koček. Pokud vás toto téma zaujalo, přečtěte si celý článek:

Omyly a mýty o zdraví psů a koček

1. "To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou"

Pan Komárek z filmu Na samotě u lesa neměl úplně pravdu. Drtivá většina případů zablešení psa je totiž způsobena blechou kočičí (Ctenocephalides felis), nikoliv blechou psí (Ctenocephalides canis), která je poměrně vzácná. K napadení člověka sice dochází, naštěstí ale tyto blechy preferují hlavně psy, kočky a člověku většinou nezpůsobují kromě svědivých pupenů na kůži větší problémy.



2. Kocour by se měl kastrovat až po prvním roce života, jinak to vede k potížím s močením.

Četné studie vyvracejí souvislost mezi ranou kastrací a nedokonalým vývojem močových cest. Například v USA se kocouři běžně kastrují v několika málo měsících života a nebyla u nich přitom zaznamenána vyšší incidence onemocnění dolních cest močových (FeLUTD). Naopak jasná souvislost je prokázána mezi FeLUTD a obezitou. Pokud je Váš kocour (kastrovaný i nekastrovaný) obézní, bude mít riziko FeLUTD vyšší než štíhlý a aktivní kocour vykastrovaný např. „již“ v půl roce života.



3. Hormonální antikoncepce pro feny a kočky je bezpečná a nemá nežádoucí účinky.

Vedlejší efekty antikoncepčních hormonálních přípravků jsou již tak dobře známé, že je s podivem, kolik fen a koček tuto nevhodnou kúru ještě v dnešní době podstupuje. Nejčastějšími problémy po opakovaných aplikacích jsou záněty dělohy, nádory mléčné žlázy, cukrovka. Více se dočtete zde.



4. Každá fena by měla mít aspoň jednou za život štěňata.

Mnoho chovatelů se domnívá, že když bude mít jejich fena jednou štěňata, tak se sníží riziko vzniku zánětu dělohy, nádorů mléčné žlázy, falešné březosti apod. Není tomu tak. Naopak nebývá vzácností, že první porod s sebou přináší zdravotní komplikace. Pokud netoužíte po štěňatech, je doporučitelné nechat fenu vykastrovat - to je jediná prevence zmíněných nemocí. Více o výhodách a nevýhodách kastrace se můžete můžete dověďět zde.



5. Když se pes vykusuje v okolí konečníku anebo jezdí zadkem po zemi, tak potřebuje odčervit.

Tyto příznaky jsou většinou způsobeny přeplněním análních váčků. Ty se za normálních okolností vyprazdňují samy mechanickým působením stolice, v případě zúžení jejich vývodů, zánětu nebo průjmů se mohou přeplnit a vést ke dráždění. Pak je vhodné nechat obsah váčků odborně evakuovat, případně dále ošetřit. Aby docházelo k podobnému dráždění okolí konečníku kvůli začervení nebývá obvyklé.


6. Pro správný vývoj štěněte je zapotřebí přidávat mu ke granulím vápník.

Vápník je opravdu pro štěně důležitým prvkem, nicméně granule pro štěňata v současné době obsahují vápníku dostatek, a tak je velmi rizikové další vápník do krmiva ještě přidávat. Nadbytek vápníku v potravě štěňat vede k některým onemocněním kloubů a kostí. Toto se jednoznačně potvrdilo již před několika desítkami let. Více se dočtete zde.



7. Syrové maso je to nejlepší pro mou kočku.

Při zkrmování syrového masa je potřeba počítat s rizikem parazitární a bakteriální kontaminace, což může vést k vážným zdravotním problémům. Při jednostranném krmení masem chybí kočce některé důležité vitamíny, aminokyseliny a minerály.



8. Se štěnětem se může chodit mezi jiné psy až po úplném dokončení vakcinace, do té doby musí štěně zůstat doma.

Primovakcinace se dokončuje obvykle kolem 13. týdne věku, kdy už je velmi důležitá tzv. socializační fáze vývoje štěněte téměř u konce. Budete-li se seznamováním štěněte s okolním světem zbytečně vyčkávat, může to vést v budoucnu k poruchám chování. Vzhledem k nedostatečné chráněnosti štěňat proti infekčním nemocem je samozřejmě vhodné vyhýbat se místům s velkou koncentrací neznámých psů, ale kontakt se zdravými psy (i dalšími zvířaty) je pro rozvoj osobnosti štěněte velmi důležitý. Ideální jsou pro tyto účely psí školky.


9. Vakcinovat kočku proti vzteklině je ze zákona povinné.

Pokud se nechystáte s kočkou cestovat do zahraničí, není Vaší povinností ji nechávat očkovat proti vzteklině. U koček, které žijí pouze v bytě, je naprostý nesmysl toto očkování provádět. Naopak venkovní kočky by (minimálně) proti vzteklině být vakcinovány měly.



10. Pro těhotnou ženu je kvůli toxoplazmóze rizikové mít doma kočku.

Nakažená kočka vylučuje vajíčka toxoplazem trusem asi 3 týdny, a to většinou jen při primoinfekci (nejčastěji mezi 3. a 8. měsícem života). K perorálnímu nakažení člověka nedochází většinou přímým kontaktem s kočkou, ale vajíčky kontaminujícími prostředí (neomytá zelenina) nebo pozřením nedostatečně tepelně opracovaného masa hospodářských zvířat s tkáňovými cystami (bifteky, ochutnávání připravovaných pokrmů). Přítomnost protilátek charakteristických pro chronickou toxoplazmózu představuje ochranu před nebezpečím obávané akutní infekce v prvním trimestru těhotenství. Při dodržování základních hygienických návyků je přímý přenos z kočky na těhotnou ženu nereálný.



11. Chovatel by měl vždy prodávat již vakcinovaná štěňata.

Věk štěněte, od kterého by se mělo začít s vakcinací, závisí na několika okolnostech. Pokud se jedná o chov s dobrými zoohygienickými podmínkami, matka je řádně očkována, štěně přijalo dostatek mleziva s protilátkami a nebude se pohybovat v infekčním prostředí, pak není vždy nutné očkovat ho již v 6. nebo 7. týdnu věku. Úplně postačí zahájit očkování po 8. nebo 9. týdnu, tzn. v době, kdy už je štěně většinou u nových majitelů. Nicméně do této doby by už mělo proběhnout alespoň jednou až dvakrát odčervení. Více v článku: Proč chránit psa a kočku proti blechám a klíšťatům - rizika, nemoci, prevence, řešení.



12. Blechy mému zvířeti nijak neškodí, jen ať se klidně pasou dál.

Napadení blechami často vede k alergickým onemocněním, která se projevují úpornou svědivostí kůže. Navíc je zablešení spojeno s rizikem přenosu mnoha onemocnění - kočičí bartonelózy (nemoc z kočičího škrábnutí), hemoplasmózy a rickettsiózy, stafylokokových a salmonelových infekcí, tasemnice psí (Dipylidium caninum).



13. Když dojde k nežádoucímu nakrytí feny, je nutné co nejdříve vyhledat veterináře, aby jí dal injekci proti zabřeznutí.

Vzhledem k tomu, že se k časnému potratu používají látky s mnoha vedlejšími účinky (estrogeny), je tato metoda přerušení gravidity krajně nevhodná. Dalším argumentem proti je i to, že zhruba polovina všech případů nežádoucích nakrytí vůbec nevede k zabřeznutí a ošetřovali bychom tedy i feny, které vůbec nejsou gravidní. Jestli bylo krytí plodné můžeme zjistit až po 4 týdnech ultrasonografickým vyšetřením. Pokud se gravidita potvrdí, lze ji ukončit tzv. pozdním potratem, který s sebou nepřináší rizika poškození zdraví feny. Více se dočtete zde.



14. Než se vydám s kočkou k veterináři, zkusím ji nejdřív léčit sám, Paralen by přeci mohl zabrat.

Každému léčebnému postupu by měla předcházet alespoň základní diagnostika. Bez znalosti příčiny problému ho nelze ani adekvátně řešit. Laické podávání léků z domácí lékárničky bez jakéhokoliv vyšetření nebo aspoň konzultace s veterinářem s sebou přináší dvě důležitá úskalí. 1) Terapie "naslepo", bez znalosti diagnózy, se může minout účinkem a to vede k prodlevě v nasazení správného léčebného postupu, s čímž je pak spojena i horší prognóza uzdravení. 2) Některá léčiva běžně používaná u lidí mohou být při nevhodném podání psovi nebo kočce velmi nebezpečná. Jeden příklad z mnoha: Paralen je pro kočky značně toxický a jeho aplikace vede často k úhynu. Pokud už je humánní léčivo použitelné i u zvířat, musí jeho optimální dávku a frekvenci aplikací zvolit odborník, aby nedocházelo k předávkování nebo poddávkování.



15. Ránu je dobré nechat psa olizovat, líp se mu to zahojí, vždyť psí sliny jsou léčivé.

Sliny (a nejen psí) obsahují složky, které mají hojivé účinky. Problém je však v tom, že kromě těchto příznivě působících látek je v tlamě zvířat i obrovské množství nejrůznějších mikroorganismů, které hojení ran naopak velmi komplikují. Umožníte-li zvířeti si např. ránu po operaci olizovat, dojde k infekci rány a prodlouženému hojení, v horším případě k jejímu rozestoupení nebo průniku infekce do hlubších vrstev. Při léčbě ran je snahou eliminovat počet mikroorganismů na minimum - toho se olizováním zcela jistě nedocílí.

Zdroj: Omyly a mýty o zdraví psů a koček

Mohlo by vás zajímat:

Eklampsie - Příčina, příznaky, léčba, rizika, prevence
Inteligence psů - Záleží na inteligenci?
Labradoři mívají artrózu, jorkšíři zubní kámen a šarpejové alergii...
Jak a čím krmit psa. Granule versus doma připravovaná strava
Granule pro březí a kojící fenu
Vápník v potravě štěňat a jeho rizika


 

2011-03-20

Hypoalergenní krmiva pomáhající při potravinové alergii

Stejně tak jako u lidí i u psů mají alerie narůstající tendenci. S přechodem na průmyslově vyráběna krmiva přibývá rovněž potravinových alergií.

Někteří výrobci se přímo specializují  na hypoalergenní krmiva určena pro psy s potravinovou alergií. Velmi kvalitní a chutné hypoalegenní krmivo je např. First Mate.

Veterinární klinické diety pro alergické psy a psy s citlivou kůží:

Trovet VPD (zvěřina + brambor)
Trovet RRD (králík + rýže)
Trovet LRD (jehněčí + rýže)

Příčiny vzrůstající tendence alergií u psů

1. Životní prostředí - zdroje zcitlivujících – alergizujících látek dráždí a narušují obranný imunitní systém.

2. Podceňování kontroly zdraví v plemenitbě.

Zvláště módní plemena pak trpí nejen extrémním prosazováním mnohdy problematických exteriérových znaků, ale i nadprodukcí jedinců nesoucích dispozice k nejrůznějším zdravotním potížím včetně alergií. Alergie má totiž vždy genetický základ a vysoký stupeň přenosu na potomstvo. Nejčastěji to bývají teriéři, setři, dalmatini, retrívři, šarpejové, kokři, němečtí ovčáci, pitbulové, američtí stafordšírští teriéři, ale i labradoři a retrívři.

Alergie u psa

Mezi běžné psí alergie patří přecitlivělost na prach a roztoče, plísňové spory, či bakterie a kvasinky.

Potravinová alergie u psa

Potravinová alergie u psa může být způsobena aditivy, která výrobci do krmiv dodávají.

Příznaky alergie u psa

Významným příznakem možné alergie jsou nezvladatelné a neustálé pocity svědění v důsledku zánětu kůže. Mezi nejsvědivější oblasti často patří meziprstí, nadprstí, hlava, tváře, spodní strana krku, hrudi a břicha. K tomu se může připojit slzení a kýchání. Jindy zase může být příznakem alergie zarudlá kůže boltců, záněty kůže nebo svědivý ekzém v okolí řitních žlázek.

Alergie u psa - nejčastější otázky a odpovědi

Příznaky alergie na potravu

Zvláštní skupinou jsou alergie na potravu. Obvykle se začnou projevovat až po nejméně dvouletém přijímání alergizující potravy. Hlavním projevem je rovněž svědivost, které často předchází ztráta srsti. Nejčastěji se tak děje na zadních plochách stehen. U 10-15% postižených se k tomu přidávají i potíže trávicího ústrojí (zvracení žlutavých hlenů, průjmy, postižení jater). Nejčastější bývá přecitlivělost na bílkovinu mléka, hovězí, vepřové, drůbeží či rybí maso, vejce, obilniny a průmyslová krmiva.

Na krmiva je alergických až 30% psů.

Alergie na potravu - Jak může krmivo ovlivnit alergii u psa 

Kdy navštívit veterináře

Pokud máte podezření na alerii u psa, navštivte veterináře. Před návštěvou je dobré vysledovat, jak přesně a kdy se obtíže projevují. Typické pro různé alergie bývá, že se projevují kombinací několika výše popsaných příznaků.

Hypoalergenní krmivo pro psa

Dnes již téměř všechni výrobci mají hypoalergenní řadu, která je určena pro psy přecitlivělé na některé složky potravy.

Zde naleznete kompletní výběr hypoalergenních krmiv pro psy: Hypoalergenní krmivo pro psa

Zdroj: Vokoun, P. 2003: Není váš pes alergik?: Pes přítel člověka.

Související:

Máte alergického psa s citlivou kůží či zažíváním? Jaké krmivo zvolit? 
Jak poznat alergii u psa - Příznaky, léčba, nejčastější otázky a odpovědi
Podle čeho vybrat nejlepší krmivo pro vašeho psa
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy
Krmivo Firstmate - nejčastější otázky a odpovědi ke krmivu Firstmate