Hledání

2012-10-17

Jak odstranit zubní plak a zubní kámen

Problémy se zuby trápí spíše psy menších plemen (jorkšír, čivava, jezevčíci, pudli, knírači, krysaříci, shi-tzu a podobně) než plemena střední a velká. Důvodem je to, že psi malých a trpasličích plemen mají menší ústní dutinu a zuby jsou natlačeny blízko u sebe. Dalším důvodem je také to, že se malá plemena dožívají vyššího věku, takže ve starším věku mohou trpět nejen zubním kamenem, ale také paradontózou.

Dalším z faktorů, které ovlivňují výskyt zubního kamene u psů je tvar lebky a čelisti psa. Plemena se zkrácenou nebo deformovanou čelistí (vývojem a šlechtěním) trpí zubními problémy častěji, protože díky nestandardnímu postavení zubů vůči sobě nemůže fungovat běžné samočištění při kousání.

Jak odstranit zubní plak a zubní kámen 

De-Plaque

Pomoc se nabízí v podávání žvýkacích zubních pamlsků, zubních gelů, speciálních vetrinárních diet nebo doplňků ve formě prášku, který se ve velmi malém množství přidává pejskům a kočkám do krmiva. Přes zažívací trakt se dostává do krevního řečiště a z něj pak do slin, kde rovnoměrně působí na dásně a na všechny zuby. Ovlivňuje schopnost zachycování bakterií, které se podílí na vzniku zubního plaku a změkčuje již vytvořený zubní kámen. Změkčený zubní plak se pak snáze odstraní při kousání granulí nebo zubních pochoutek. Výhodou je nejen snadná aplikace do krmiva, ale také jeho potřebné množství, které je tak minimální, že neovlivní chuť krmiva. Jedná se o čistě přírodní přípravek, takže v žádném případě nemůže vašemu pejskovi ublížit.


 Dávkování a bližší informace naleznete zde: De-Plaque

Zápach z tlamy

Zápach z psí tlamy bývá často prvním signálem pro chovatele, že s chrupem jeho pejska je něco v nepořádku. I zde platí, že prevence je lepší než následné řešení zdravotního problému. Zubním kamenem a problémy, které s tím souvisí trpí asi 90% psů starších jednoho roku.

Zubní plak

Zubní plak je povlak, který ulpívá na zubech. Je tvořen zbytky potravy, slinami a bakteriemi přítomnými v tlamě psa. Zubní plak je měkký a lze ho snadno odstranit žvýkáním a okusováním vhodných předmětů - hraček, žvýkacích pochoutek (tzv. greenies) nebo jiných dentalních pochoutek k tomuto účelu určených. Pejsek si nejen pochutná, ale zároveń to předchází vytvoření zubního kamene.




VÍCE INFORMACÍ K TOMUTO PRODUKTU ZÍSKÁTE V NAŠEM E-SHOPU ZDE  


Zubní kámen

Pokud zubní plak neodstraníme, působením minerálů z vnějšího prostředí, plak ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Zubní kámen zapříčiňuje nelibý zápach z tlamy, ale také daleko vážnější zdravotní problémy u psa.

 Zánět dásní

Zánět dásní se související ztrátou zubů je častým důsledkem velkého množství vytvořeného zubního kamene. Pro záněty není neobvyklé, aby si našly cestu až do kořene zubu a způsobily tak otoky dásní. Ty jsou bolestivé, způsobují otoky tlamy a zvířata obyčejně přestanou úplně žrát a mají horečku. Masivní zubní kámen velmi významným způsobem zhoršuje kvalitu života zvířat. Zvířata pociťují velký diskomfort nebo bolesti v tlamě a často ztrácí chuť k jídlu. Navíc jsou vystavena nebezpečí, že se infekce může přenést do jiných částí těla, například do srdeční chlopně.

Zubní kámen pak může odstranit pouze veterinární stomatolog. Proto je zde důležitá prevence.

Pravidelné a pečlivé čištění zubů odstraňuje zubní plak a zabraňuje jeho hromadění. Ti kteří na pravidelné čištění zubů nejsou zvyklí, si budou jen těžko zvykat.

Proto je vhodné začít s čištěním zubů co nejdříve.

 Víte jak čistit psovi zuby? - 4 základní kroky









Krmte speciálními granulemi, které čistí zuby během přijmu krmiva

Speciální granule pro čištění zubů během příjmu krmiva zakoupíte u vašeho veterináře nebo ve specializovaných e-shopech. Zlepšení zaznamenáte již během několika týdnů.

- Granule odstraňují zubní plak a zubní kámen během žvýkaní a kousání

- Obsahují antioxidanty, které mají prokazatelný vliv na zpomalení vývoje dentálního onemocnění

- Granule jsou vyvážené a obsahují veškeré živiny potřebné pro udržení zdravé kondice zvířete

- Velikost granulí je přizpůsobena malým plemenům u kterých se dentální onemocnění vyskytuje nejčastěji

- Granule mohou být podávány dlouhodobě nebo jako doplněk k hlavnímu krmivu:

Hills Canine T/D (3kg, 10kg) nebo pro malá plemena Hills Canine T/D mini

Více informací naleznete zde: Dentální klinické diety


Související články:


Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy
Jak poznat alergii u psa - Příznaky, léčba, nejčastější otázky a odpovědi
Obojek proti klíšťatům Foresto - Srovnání s ostatními obojky
Přehřátí psa - rizika, první pomoc, prevence
Zdravotní problémy zubů a dásní u psů a koček 

2012-10-01

Jak a čím krmit štěně brazilské fily - 5 nejdůležitějších zásad

Brazilská fila
Jak a čím krmit štěně brazilské fily? Brazilská fila je pes hlídací, pastevecký, je to výborný lovec a zároveň věrný a oddaný společník. Fila vyniká sebevědomím, odvahou a silným poutem ke svému majiteli a jeho majetku.

Je učenlivá a inteligentní. Je to statný pes vážící v dospělosti přes 50 kg (feny 40 kg). Někteří psi mohou vážit i přes 80 kg. Díky tomu má brazilská fila vysoké nároky na výživu a to hlavně v období dospívání. Brazilská fila dospívá zhruba ve věku 15-24 měsíců. Konečné tělesné hmotnosti dosahuje v 18 měsících. Vývoj kosterní soustavy (především lebky) je ukončen až ve dvou letech. Výběr kvalitních granulí má bezesporu velký vliv na celkové zdaví psa a na délku jeho aktivního života.

Zde si můžete přečíst na základě jakých kritérií poznat kvalitní krmivo: Podle čeho vybrat nejlepší krmivo pro vašeho psa



Jak krmit štěně brazilské fily



Štěně brazilské fily
Štěně brazilské fily má vysoké nároky na výživu a zátěž během růstu, odlišnou od ostatních méně vzrostlých plemen. Pokud nejsou tato specifika respektována, zvyšuje se výrazně riziko ortopedických problémů během růstu.

Nejčastějšími onemocněními rostoucí kostry končetin jsou dysplazie kyčelního a loketního kloubu, osteochondróza chrupavek, nesouměrný růst kostí předloktí, sekundární nutriční hyperparatyreóza a panostitida.

Fila, jako většina molossoidních plemen také velmi částo trpí na „nadýmání“, které může vést až k torzi (přetočení) žaludku a jeho následnému zaškrcení. Tento zdravotní problém je často i příčinou úmrtí jinak naprosto zdravých a poměrně mladých jedinců.

1. Krmte kvalitními granulemi, které jsou určené štěňatům velkých plemen

Důkladný výběr granulí nepodceňujte. Nedostatek nebo nerovnováha živin a minerálních látek může vést k nesprávnému nebo nedostatečnému vývoji. Ohroženy jsou kromě kostí i zuby (poruchy utváření skloviny).

Kvalitní granule pro štěňata velkých plemen:

- zajistí rovnoměrný vývoj
- pokryjí požadavky organismu na živiny, vitaminy a minerály (zejména vápník a fosfor)
- jsou energeticky redukované

Vynikající a zcela jistě jedno z nejlepších je krmivo Platinum. Holistické krmivo Platinum bývá také často nazýváno alternativou barfování (krmení masem). Obsahují 70% masa. Díky jedinečné technologii výroby, která spočívá v tom, že čerstvé maso z kuřete, jehněte nebo černého vepře je zpracováváno při nižších teplotách než ostatní granulovaná krmiva, nedochází ke znehodnocení nutričních látek obsažených v surovinách. Navíc jsou zpracovávány ve vlastní šťávě bez přidání vody. Granule jsou proto šťavnaté a velice chutné. U těchto granulí výrobce nerozlišuje velká a malá plemena. Proč? Odpověď naleznete v článku:

Krmivo Platinum - Nejčastější otázky a odpovědi



2. Dodržujte denní dávkování


Tělesný vývoj brazilské fily probíhá poměrně rovnoměrně, ačkoliv v některých měsících dochází k výkyvům a růstovým skokům.

Kolem 3. měsíce nastává období překotného růstu. Dodržujte doporučenou krmnou dávku, nekrmte ad libidum (dle libosti), krmte granulemi určenými pro štěňata velkých plemen.

Pozor! Nadměrný přísun energie způsobuje příliš velkou rychlost růstu v poměru ke správnému vývoji kostry. Pes se může dostat do vážných růstových potíží a vývoj měkkých tkání může předběhnout vývoj kosterní soustavy. Kosti, přestože mají dostatek všech stavebních látek, nestačí tvořit pevnou kostní tkáň, což se projeví deformitou a bolestivostí končetin.

Nadměrná hmotnost štěněte vede v období kolem 5. - 6. měsíce věku k velké zátěži pohybového aparátu, především kostí, vazů a šlach. Důsledkem toho mohou být prošláplé packy (tzv. medvědí tlapy), kulhání, vývoj dysplazie kyčelního kloubu (na potomky se přenášejí predispozice k tomuto onemocnění, to znamená, že štěně se nerodí s postižením kloubů, ale že toto onemocnění se postupně vyvíjí během života) a postojové abnormality.


3. Rozdělte denní dávku

- Do 4 (5) měsíců věku podáváme štěňatům velkých (obřích) plemen 5-3 dávky denně,
- od 4 (5) měsícíců 2-3 dávky denně
- od 15 (16) měsíců věku již jen 1-2 denní krmné dávky.

Z hlediska prevence torze žaludku (přetočení žaludku), ke které má brazilská fila predispozice, je lepší krmit psa dvakrát denně, např. ráno 1/3 denní krmené dávky a večer pak zbylé 2/3.


4. Nepřidávejte ke granulím žádné další minerály (vápník, fosfor)

Mnoho chovatelů se domnívá, že štěňatům velkých plemen je potřeba přidávat krmné doplňky s velkým obsahem vápníku. Mladý pes krmený správnými granulemi má vápníku dostatek. Pozor, vápník podávaný navíc může spíš uškodit. Pokud jej štěně dostává příliš mnoho, hrozí mu osteochondróza.

Více si můžete přečíst v článku: Vápník v potravě štěňat a jeho rizika


Další možností je krmit psa klasicky – doma připraveným krmením nebo syrovou stravou (barfování).  Ovšem připravit vyváženou krmnou dávku není úplně jednoduché a vyžaduje to znalosti o potřebě jednotlivých živiny, vitamínů a minerálů a jejich obsahu v  potravinách. Jde především o to umět krmné dávky optimálně vybalancovat.

Kdo svému psovi připravuje krmení sám, měl by dbát na přiměřený přísun vápníku, přičemž nezáleží na mikrogramy přesném denním dávkování, důležitější je spíš potřebné množství během delšího období (týden). Při krmení převážně masem může dojít k výraznému nepoměru mezi fosforem a vápníkem v krmné dávce, neboť maso obsahuje značné množství fosforu a jen velmi málo vápníku. V těchto případech je tedy opravdu nutné vápník dodávat. Pozor si dávejte i na přípravky, které obsahují také vitamín D, aby nedošlo k jeho předávkování (denní dávka pro štěně je 22 I.E. na kg hmotnosti). V případě, že krmíte kvalitním kompletním krmivem obsahuje vše potřebné, a proto jakýkoli přídavek vitamínu D nebo vápníku může být zdrojem zdravotních problémů.

Kombinovat granule a maso se nedoporučuje.


Jak a čím krmit štěně brazilské fily
5. Podávejte preventivně kloubní výživu

Hyalutidin DC Aktiv - doporučená kloubní výživa vhodná jak pro štěňata během vývoje tak pro staší psy trpící artrózou.

Canina Canhydrox GAG - kloubní výživa vhodná pro psy během růstu a vývoje 

Podávání kloubní výživy je důležité pro správný vývoj kloubních chrupavek a to zejména u štěňat velkých plemen, kdy se klouby musí vyrovnávat s větší zátěží. Během růstu štěněte se můžeme setkat s řadou problémů (zánět dlouhých kostí, dysplazie kyčelních kloubů, genum valgum projevující se X postojem atd.), abychom těmto problémům alespoň částečně předešli, doporučuje se podávat kloubní výživu po celé období vývoje štěněte.



Více na toto téma zde: Kloubní výživa pro štěňata - 5 doporučených produktů pro péči o pohybový aparát štěňat velkých a obřích plemen



VÍCE INFORMACÍ K TOMUTO PRODUKTU ZÍSKÁTE V NAŠEM E-SHOPU ZDE 


Související články:

Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy 
Krmivo pro psy Marp - Nejčastější otázky a odpovědi  
Krmivo Taste of the Wild - 5 zásadních otázek a odpovědí

2012-09-17

Trpí váš pes epilepsií?

Epilepsie u psů je onemocnění nervového systému, které je celoživotní avšak pomocí léků lze počet záchvatů snížit na minimum. Touto nemocí trpí přibližně tři procenta psí populace a může se vyskytnout kdykoli v průběhu života tedy v jakémkoli věku.  Projevem epilepsie jsou křeče způsobené nadměrným drážděním nervových buněk elektrickými výboji.

Nejčastější otázky a odpovědi týkající se epilepsie u psů

1.Jaké jsou nejčastější příčiny epilepsie?

 Mezi nejčastější příčiny se uvádějí mozkové nádory, poruchy při porodu, úder do hlavy nebo nehody (topení, škrcení, otrava).


2. Jak poznám, že jde o epileptický záchvat?

Epileptický záchvat u psů mívá různé podoby. Zvíře stojí či leží na boku a třese se nebo má křeče. Oči jsou otevřené, ale vědomí je porušené a během záchvatu nereaguje na vaše oslovení. U psů je dost časté cvakání zuby, při kterém dochází ke zranění jazyku. První záchvat trvá většinou několik vteřin a pak pomine. Zvíře se pak může chovat zcela normálně nebo se může motat a být dezorientované.

Může být dlouhotrvající záchvat pro psa nebezpečný?

Déletrvající záchvat ho může zabít, neboť v důsledku křečí svaly pracují na nejvyšší výkon a vyrábějí teplo. Tělesná teplota proto stoupá i po odeznění záchvatu. Pokud vzroste nad 42 stupňů Celsia, je zvíře v akutním ohrožení života v důsledku možného selhání životních funkcí.


4. Jsou některá plemena k tomuto onemocnění náchylnější?

Vliv dědičnosti není zatím zcela u epilepsie prozkoumán, přesto existují plemena psů, která touto poruchou trpí častěji. Mezi tyto plemena patří například pudl, německý ovčák, bígl, kokršpaněl, kólie nebo jezevčík. Každopádně zvířata trpící epilepsii by neměla být zařazována do plemenitby.


5. Má nemoc věkem zhoršující se tendenci?

Někteří psi trpí záchvaty častěji, jiní nikoli. Nelze z toho však usuzovat, že opakované záchvaty znamenají zhoršení nemoci. Zdravotní stav se většinou zhoršuje s přibývajícím věkem nebo následkem jiných onemocnění.

6. Lze záchvatům nějak předcházet?

U pravé epilepsie se dá někdy určit podnět, který vyvolá záchvat, proto je dobré zvíře dobře pozorovat a poznamenat si, co záchvatu předcházelo, jeho průběh i dobu trvání. Často se jedná o silné podněty zvenčí například nadměrný hluk apod. Záchvatu též může předcházet např. nadměrná fyzická zátěž či velký emoční stress (radost, strach). Pokuste se tedy vypozorovat, co záchvaty může způsobovat a snažte se těmto situacím předcházet, omezit nadměrné dráždění nervové tkáně.

Akupunktura a dietní změny mohou také pomoci snížit počet a rozsah záchvatů.

7. Jak dlouho záchvat trvá?

Záchvaty nastávají většinou po probuzení nebo po jídle, kdy se v mozku náhle zvýší aktivita. Záchvaty trvají kolem 5 minut a to včetně chvíle bezvědomí.

Může se bohužel stát, že nadměrné elektrické výboje neberou konce, pacient se vyčerpává, zastavuje se dýchání, teplota stoupá a psu hrozí kolaps až smrt.

Po záchvatu, který trvá několik minut, nastává typické zotavování. To může trvat chvíli nebo u starších psů i několik hodin. Často se pejsci počůrají a to někdy již při záchvatu. Psi jsou velmi unavení a dezorientovaní, mají často hlad a žízeň.

Poté následuje období, kdy se zvíře chová naprosto normálně. Toto období může být různě dlouhé (dny až měsíce).

8. Co dělat když se u psa projeví epileptický záchvat?

Při prvním záchvatu nedělejte nic a jen dohlédněte, aby nedošlo ke zbytečnému zranění. Snažte se, aby bylo kolem pejska co nejméně lidí a jiných zvířat. Psa raději nehlaďte ani nijak nedržte, mohl by vás omylem pokousat. Za to, co se stane při záchvatu i po něm, nesmíte psa v žádném případě trestat. Po záchvatu psovi umožněte odpočinek.


Pokud ale záchvat neustane do 5 minut, zavolejte vašemu vterináři, který podá nitrožilně injekci proti křečím.

9. Jak změřit teplotu?

Při záchvatu změřte teplotu. Je-li zvýšená (nad 39,5 stupňů), změřte ji znovu za dalších 30 minut.

Zvíře musíte přidržet, konec teploměru namočte do oleje, nadzvedněte ocas a pomalu zasuňte teploměr do konečníku. Pokud zvíře klade odpor v podobě reflexního sevření svěrače, nesnažte se ho překonat násilí, ale chvilku počkejte. K měření teploty je nutné teploměr zasunout asi 3 cm hluboko, jinak je naměřená hodnota nepřesná. Normální teplota u psa se pohybuje v rozmezí 37,5 – 39 stupňů, u kočka 38-39 stupňů. Mláďata mívají teplotu při horní hranici. Teplota měřená ráno je vždy nižší než teplota měřená odpoledne.

Teplotu nad 40 stupňů řešte vždy s veterinářem!

10. Jak psa léčit?

Fenobarbital je nejúčinnějším lékem k léčbě epilepsie u psů. Jeho hlavní počáteční nežádoucí účinek je sedace. Nicméně u většiny psů se v průběhu několika týdnů rozvine tolerance k sedativním účinkům. U některých psů může způsobit poškození jater. Bromid draselný může být také použit k léčbě epilepsie. Nemá potenciál způsobit poškození jater. Zřídka může způsobít ztuhlost zadních končetin, která se však obnoví jakmile je lék vysazen. Mnoho psů je nejlépe léčeno kombinací fenobarbitalu a bromidu draselného.

Pokud záchvaty nelze ovládat fenobarbitalem a bromidem draselným, lze použít jiné léky, jako je clonazepam, kyselina valproová, Clorazepate a mnoho dalších. Dávky jsou variabilní. Pravidelné monitorování hladin léků je nezbytné, jednak pro kontrolování samotných záchvatů a také aby se zabránilo toxicitě. Rovněž musí být pravidelně kontrolovány jaterní enzymy.
Jak už bylo řečeno na začátku, pomocí léků může pes trpící epilepsií prožít dlouhý a plnohodnotný život s minimem epileptických záchvatů.

Zdroj: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, 2011
         WebMD.comhttp://pets.webmd.com/dogs/dog-epilepsy


Související články:

Cukrovka u psů a koček
Jak pečovat o psa s onemocněním ledvin
Jak pečovat o kočku s onemocněním ledvin
Přehřátí psa - rizika, první pomoc, prevence




 

2012-06-30

Granule pro březí a laktující fenu - Nejčastější otázky a odpovědi

Jaké granule vybrat pro březí fenu? Kdy přejít z běžného krmiva pro dospělé psy na granule pro březí fenu? Co dělat neníli fena schopna produkovat dostatek mléka? Kdy a jak přejít z krmení pro březí a kojící feny na běžnou stravu? 

Granule pro březí a kojící feny by mělo být chutné, lehce stravitelné a vyvážené a mělo by obsahovat zvýšený podíl bílkovin, minerálních látek, vitamínů atd. Kvalitní krmivo  je nepochybně základem jak pro zdravý vývoj plodů, tak zdraví feny a následně kojených štěňat. 


1. Jak a čím krmit březí fenu?

Prvních 5 týdnů není třeba upravovat krmnou dávku ani způsob krmení. Dostačující je krmení jen 1x denně krmivem s obsahem 26% bílkovin. Zásadou je, že fena v první polovině březosti nemá přibírat na hmotnosti.

 

2. Kdy přejít z běžného krmiva pro dospělé psy na granule pro březí a kojící fenu?


Druhá polovina březosti

Od 5. týdne plody rychle rostou a fena již přestává být schopna krýt potřeby intenzivně rostoucích plodů z běžné krmné dávky. Podle počtu plodů bychom měli denně zvyšovat množství předkládaného krmiva tak, aby na konci březosti krmná dávka na den byla zvýšena o 25 až 50% oproti záchovné dávce nebřezích fen. V praxi jsou tyto zvyšující se potřeby kryty navýšením denní krmné dávky o 10% každý započatý týden březosti. Tím bychom měli být schopni dosáhnout maximálního tělesného přírůstku do termínu porodu (Např. 15 kg fena má na konci březosti mít maximálně l7 až l9 kg).

Abychom dosáhli zvýšení dotace živinami a energií v krmné dávce a nezvyšovali přitom významně její objem, přecházíme v druhé polovině březosti z krmení standardního (do 26% bílkovin) na krmení pro březí a kojící feny (zátěžové psy), které obsahuje zvýšené množství bílkovin a energetické složky. Optimální pro začátek druhé poloviny březosti je krmení 2 až 3x denně krmivem s obsahem 30% bílkovin.
 od 50. dne březosti je vhodné podávat krmení již 3 až 5x denně v malých množstvích, abychom se vyhnuli zátěži zažívacího aparátu nadměrným objemem krmiva, které by mohlo vést např. ke zvracení.

Období těsně před porodem je spojeno s neklidem fen a 12 až 24 hodinovým předporodním nechutenstvím. Také vlastní porod přestože je energeticky velmi náročný je provázen nechutenstvím. Fenám se chuť ke žrádlu vrací zpravidla do l0. hodin po vypuzení posledního štěněte a jeho lůžka. Pro co nejrychlejší návrat k příjmu potravy se fenám snažíme zvýraznit chutnost jejich krmiva, například předkládáním masových vývarů nebo teplou vodou zvlhčeného krmení.

3. Co je to eklampsie u psů?

U čistokrevných fen malých plemen pozor na eklampsii neboli poporodní odvápnění. O příčinách vzniku tohoto onemocnění, příznacích, léčbě či prevenci si můžete přečíst v článku Eklampsie - Příčina, příznaky, léčba, rizika, prevence


4. Lze nějaké krmivo pro březí a kojící fenu doporučit?

Kvalitních značek na našem trhu je více. Pokud bych měla některé doporučit, pak bych jmenovala:
Arden Grange Dog Weaning/Puppy
Kvalitní velmi chutné hypoalergenní krmivo vhodné pro kojící feny a feny od 5. týdne březosti a štěňata od 2.- 8. týdne. Přizpůsobené hladiny bílkovin 32.0%, tuků, vitamínů a minerálů pro období největšího růstu štěňat a pro náročné období březích a kojících fen.Obsahuje klubní výživu a látky na podporu imunity.

First Mate High Performance
Špičkové vysoce stravitelné granule pro pro štěňata, březí a kojící feny a psy ve vysoké zátěži. Posiluje imunitní systém, pomáhá dosáhnout ideálního osvalení.Podpora kloubního systému. Bílkoviny: 32% (živočišných 73%, rostlinných 27%)

First  Mate Pacific Ocean Fish Puppy
Špičkové hypoalergenní granule pro štěňata,březí a kojící feny a psy v zátěži. Úspěšně pomáhá při léčbě kožních problémů,alergií,problémů s trávením,podporuje imunitu. Bílkoviny: 28% (87% živočišného původu - sleď, 13% rostlinného původu - brambory)

Brit Care Puppy All Breed Lamb & Rice
Hypoalergenní krmivo pro štěňata všech plemen od 4. týdne do 12. měsíce stáří. Krmivo je vhodné také pro kojící a březí feny. Vyvážené vysoce stravitelné superprémiové krmivo, respektuje speciální nároky štěňat od odstavu a nezatěžuje trávicí trakt. Proteiny 32 %


5. Jak krmit kojící fenu?

Pro fenu představuje laktace nutričně velmi náročné období. Během prvních 4 týdnů po porodu musí fena dostatečně jíst, aby uživila sebe a svá rychle rostoucí štěňata. Extra potřeby energie a živin nad jejím normálním příjmem jsou v závislosti na velikosti jejího vrhu a věku štěňat.
Příděl krmení musí být zvýšen postupně během prvních čtyř týdnů laktace podle toho jak fena potřebuje. K pokrytí vyšších potřeb laktace krmení musí být předkládáno chutné, vysoce stravitelné, koncentrované v několika malých krmeních nebo ad libitum (podle libosti). Krmení musí být dostupné i v noci. K dispozici musí být čerstvá vody - důležité pro tvorbu mléka.
Produkce mléka je ovlivněna kvantitou a kvalitou proteinů v krmení, proto by fena měla být krmena kvalitními granulemi pro březí a kojící feny.

Vrchol laktace (tři až čtyři týdny po porodu), fena potřebuje jíst něco přes čtyřnásobek její normální záchovné potřeby. Nedodává-li krmení dostatečné množství žádaných živin, fena začne vyživovat štěňata ze svých rezerv s následnou ztrátou hmotnosti a kondice.

6. Co dělat neníli fena schopna produkovat dostatek mléka?

Není-li fena schopná produkovat dostatek mléka nebo nepřijme objem krmení, který potřebuje, potom musíme uvažovat o ranném umělém přikrmování štěňat formou podávání mléka či kaše pro štěňata, aby se feně i štěňatům dařilo (prospívali).

7. Kdy je možno štěňata odstavit?

Odstav vrhu může být proveden postupně, poněvadž náhlá separace feny a štěňat může vést k zánětu mléčné žlázy (mastitis) u feny a ke zpomalení růstu štěňat. Většina štěňat se začíná zajímat o pevné krmení ve věku asi 3-4 týdnů, ačkoliv malá množství měkkého krmení mohou být předkládána již ve dvou týdnech.

Věk, od kterého je alternativní krmení akceptováno, závisí na velikosti vrhu a množství mléka feny, ale je jasné, že mléko feny zůstává primárním zdrojem živin do věku čtyř týdnů štěňat. Jsou-li štěňata schopná jíst, může být fena od nich oddělena na prodlužující se dobu, aby se snížila produkce mléka. Odstavení může být úplné mezi 6-8 týdnem.

8. Kdy a jak přejít z krmení pro březí a kojící feny na běžnou stravu?

Během odstavu štěňat postupně omezíme krmení feny až na běžnou dávku, kterou dostávala před zabřeznutím. Ztratila-li fena kondici během kojení, podáváme ji krmení bohaté na živiny a energii do doby její dřívější kondice.

Zdroj: kniha Psovi přítelem v nesnázích od MVDr. Petra Skalky

Mohlo by Vás zajímat:

Eklampsie - Příčina, příznaky, léčba, rizika, prevence
Jak a čím krmit březí a kojící fenu
Vápník v potravě štěňat a jeho rizika
Falešná březost u fen - příčiny, příznaky, rizika, léčba 
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy 
Přehřátí psa - rizika, první pomoc, prevence
Kloubní výživa pro štěňata - Nutnost nebo komerční tah? 

2012-05-24

Arden Grange - Granule nejen pro alergické psy a psy s citlivým zažíváním

Arden Grange - granule nejen pro alergické psy
Arden Grange je hypoalergenní krmivo vhodné nejen pro alergické psy a psy s citlivým zažíváním, ale je vhodné pro všechny psy jejich majitelé chtějí, aby byl jejich pes krmen kvalitní stravou. Již po 14ti dnech přijímání tohoto krmiva se jeho kvalita projeví na stavu kůže a srsti.

Granule Arden Grange jsou vyrobeny z kvalitních surovin potravinářské kvality.  Moderní technologie výroby zachovává většinu zdraví prospěšných látech obsažených v surovinách - vitamíny, minerály, stopové prvky.

Za zmínku stojí receptura Arden Grange Dog Ocean Fish and Potato, která je vhodná i pro ty nejcitlivější jedince. Obiloviny jsou zde nahrazeny speciálně upravenými bramborami. White Fish neboli mořská treska je mořská ryba, která je na samém konci řetězce alergizujících bílkovin hned vedle lososa a jehněčího masa. Je zde jediným zdrojem bílkovin.

Granule obsahují vyvážený poměr nenasycených mastných kyselin EPA & DHA z rybího tuku, které přizpívají ke zlepšení zánětlivých stavů kůže a zklidňují svědění. Mimo to mají rovněž pozitivní vliv na srdeční činnost a cévy.

Granule Arden Grange jsou obohaceny o kloubní výživu, která je důležitá obzvláště jako prevence pro štěňata a rychle rostoucí jedince velkých plemen, psí seniory s artrózou nebo psy v zátěži.

Všechny receptury Arden Grange vynikají svou chutností díky vysokému obsahu masové moučky, jsou vysoce stravitelné, neobsahují žádné vedlejší produkty, dochucovadla, barviva či soli.

Může být pes alergický na granule?

Nejčastější otázky a odpovědi týkající psa a alergie

1. Mému pejskovi byla diagnostikována potravní alergie, co mám dělat?

Pokud byla veterinárním lékařem diagnostikována potravní alergie, pak vám jistě řekl, na kterou složku potravy je váš pes alergický. Nejčastěji to bývá kuřecí bílkovina ale mohou to být také obilniny atd viz výše. Je důležité aby bylo vybráno správné hypoalegenní krmivo neboli alergické psy. Hypoalergenní granule obsahují pouze jednu bílkovinu, takže snadno vyloučíte ty, které budou vašemu pejskovi způsobovat alergickou reakci.

U alergických psů se často objevují záněty zvukovodů. Je dobré takovému pejskovi uši pravidelně čistit a předcházet tak ušním problémům.

2. Můj pes je alergický na kuřecí bílkovinu, už jsme změnili granule (Canine Caviar jehněčí), ale na zadních nohách má stále holá místa, která si obzváčtě večer líže a špatně se tudíž hojí. Co dělat?

Doporučuji aplikovat např. Douxo spray - má chladivé a zklidňující účinky a rychle se vstřebává do kůže. Nebo kterýkoli jiný přípravek na zklidnění postiženého místa.

3. Existují speciální šampony pro alergické psy?

Ano, doporučuji speciální šampon např. Douxo šampon....

Pokud si chcete přečíst celý článek klikněte zde.


Mohlo by vás také zajímat:


Máte alergického psa s citlivou kůží či zažíváním? Jaké krmivo zvolit? 
Jak poznat alergii u psa - Příznaky, léčba, nejčastější otázky a odpovědi
Podle čeho vybrat nejlepší krmivo pro vašeho psa
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy
Granule pro psy Marp
Krmivo pro labradorského či zlatého retrievra - Jak poznat kvalitní krmivo pro psy

 

2012-05-14

Alergie na bleší kousnutí u koček

Alergie na bleší kousnutí je nejčastější příčinou svědění a drbání se u psů i koček. Když blecha kousne vaši kočku, vpraví mu malé množství svých slin do kůže. Kočky si mohou vyvinout alergickou reakci na tyto sliny a to způsobí časté svědění a drbání. U citlivého zvířete stačí pro vyvolání alergie jediné kousnutí blechou, protože reakci způsobují sliny blech spolu s kolagenem v jejich kůži. Pocit svědění může přetrvávat až 2 týdny po posledním bleším kousnutí.

U zablešené kočky málokdy dochází ke zjevnému svědění nebo škrábání — často se pozoruje pouze nadměrné olizování (péče o srst). Tyto nepříznačné (nesignifikantní) nosičky blech mohou významně ovlivnit situaci v domácnosti chovající více zvířat, pokud se neodbleší současně všechna zvířata.

U koček je tato alergie považována za nejčastější příčinu miliární dermatitidy. Miliární dermatitida se začíná objevovat kolem krku a na zádech. Postižené může být i okolí uší, břicho, oblasti stehen. Nespecifické, ekzematózní změny při miliární dermatitidě nejsou způsobeny přímo bleším kousnutím, ale až systémovou kožní reakcí alergické kočky.

Odblešení: léčba a prevence

Jediným způsobem léčby a prevence vzniku alergie na bleší kousnutí je chránit zvíře před blechami.

Najdete-li na kočce jednu blechu, můžete předpokládat,že v její srsti nebo v přikrývkách sídlí ještě minimálně 20 blech v různých vývojových stádiích. Vajíčka blech mají hladký povrch, proto se neuchytí na srsti, ale spadnou do polštářů, pelíšků i koberců, kde se během několika dní mohou vyklubat.

Pokud nenajdete v srsti přímo blechy, ale objevíte malé černé drobečky, které po rozmáčknutí v ubrousku zčervenají, objevili jste bleší výkaly. Tyto výkaly jasně dokazují napadení blechou. Blechy můžete předpokládat i v případě, že má kočka ekzémy, hubne a je na ní vidět, že není ve své kůži.

Bleší samička žije asi čtyři měsíce. Denně snese 20-50 vajíček, takže se velmi rychle množí.Larvy se klubou za 2-5 dní,poté se na jeden až dva týdny zakuklí,než jsou z nich dospělé blechy, které se mohou znovu rozmnožovat.

Odblešení

Nejdříve kočku vykoupejte v šampónu proti blechám. Šampón ošetří celé zvíře a usmrtí dospělé blechy. Pokud vaše kočka špatně snáší vodu, použijte pudr. Aby se přerušil rozmnožovací cyklus, musíte použít produkty opakovaně. Kromě šampónů, pudrů a sprejů existují i obojky a preparáty spot-on. Preparáty spot-on nabízejí spolehlivou ochranu, jednoduše se aplikují a jsou bezpečné. Obojky proti blechám mají delší dobu působení než spot-on přípravky. Já osobně preferuji spot-on připravek, ale záleží na každém chovateli s čím má lepší zkušenost a který typ antiparazitního přípravku mu více vyhovuje.

Je důležité očistit celé prostředí ve ktrém se kočka vyskytuje. Podlahu umyjte horkou vodou, koberce důkladně vysajte a vyčistěte. Přikrývky, polštáře a deky vyperte a ošetřete sprejem proti blechám. A to vše minimálně po dobu 4-5 týdnů.

Nezapomínejte na odčervení (ve formě tablety nebo pasty), jelikož blecha slouží jako mezihostitel pro různé druhy tasemnic.

Mohlo by vás zajímat:

Průjem u koček - Nejčastější příčiny, rizika, léčba
Nejčastější parazité psů a koček 
Kloubní výživa pro kočky
Artritida u koček
Atopická dermamtitida a alergie u psů

2012-05-10

Podle čeho vybrat nejlepší krmivo pro vašeho psa

Granulované krmivo pro psy
Podle čeho vybrat nejlepší krmivo pro vašeho psa? Granule pro psy jsou dnes již nejběžnějším krmením pro psy. Cílem by nemělo být pouze psa zasysit, ale zároveň mu dodat látky potřebné k spokojenému životu, k podpůrné léčbě některých onemocnění nebo prevenci možných onemocnění (artróza, rakovina atd) ke kterým má pes vrozené dispozice. I v oblasti krmiv pro psy jde výzkum a vývoj dopředu.

Klinické diety jsou speciální krmiva, která lze použít v případě léčby onemocnění ovlivnitelných složením krmné dávky. Jedná se např. o onemocnění srdce, ledvin, jater, močového ústrojí, diabetes, onemocnění trávicího ústrojí, alergie ale také pohybové a jiné problémy spojené se stárnutím psů. Často se díky klinické dietě sníží potřeba léčiv a v některých závažných případech se výrazně prodlouží život zvířete.

Je prokázáno, že psi krmení speciální klinickou dietou vykazují signifikantně méně klinických příznaků a přežívají dvakrát déle než psi krmení běžnou stravou.  Pokud vám tedy veterinární lékař nabídne klinickou dietu jako součást léčby, je to opravdu často to nejlepší, co můžete pro svého miláčka v případě některých chorob udělat.


Nejlepší granulované krmivo pro psy neexistuje

- Vždy se najde 5 - 10% psů, kteří budou mít problém a může být krmen tím nejkvalitnějším krmivem.

- Co je chutné pro jednoho nemusí zákonitě chutnat druhým.

Důležité je, aby krmivo odpovídalo věku zvířete (puppy, adult, senior), zohledňovalo zátěž (performance nebo také energy, normal, light)

Granulované krmivo pro psy je označováno jako kompletní. To znamená, že obsahují ve správných poměrech všechny živiny potřebné ke zdravému vývoji organizmu.

Cena a kvalita

Cena krmiva odráží mnoho důležitých faktorů. Jedná se o:

1. Kvalita surovin

Mohou být použity druhotné odpady, maso z výseků nebo kvalitní maso z volných chovů, kde se nepoužívají hormony, antibiotika a další zdraví škodlivé látky.

2. Výzkum a vývoj

Výrobci se předhánějí v detajlech a do krmiv přidávají antioxidanty (vitamín C, E, taurin,mastné kyseliny), látky na podporu imunity, prebiotika. Investují do náročných krmných testů.

3. Technologie zpracování

Důležitá je nejen kvalita vstupních surovin, ale rovněž šetrný způsob zracovávání, při kterém zůstávají zachované veškeré zdraví prospěšné látky obsažené v surovinách. Moderní výrobní zařízení, technologie zpracování, nové technologie konzervace a kvalitní obalové materiály se rovněž odráží v ceně. Z informací na obalu se bohužel nedozvíte výrobní postupy ani technologii zpracování.

Naopak nevhodné suroviny, nyvyvážené složení a špatný způsob zpracování s sebou přinášejí nízkou stravitelnost, nedostatek živin v organizmu a riziko alergické reakce.

Informace na obalu

Aby jste se vyznali v krmivech pro psy je doporučováno, číst informace na obalu. Ne vždy se ovšem dovíte, to co je opravdu směrodatné skoro bych řekla, že některé informace jsou až zavádějící.

1. Složení
Jako první by měly být uváděny složky, které jsou zastoupeny v největším poměru. U granulí pro psy, by to přirozeně mělo být maso a výrobky živočišného původu.

2. Bílkoviny
Bílkoviny neboli maso je nejdůležitější složkou granulí. Závádějící je rovněž informace, kterou někteří výrobci uvadějí na obale a to procentuální obsah čerstvého masa - což není procentuální obsah bílkovin. Vzhledem k tomu, že maso je tvořeno ze 70ti procent vodou, po vysušení zde mnoho bílkovin nezůstane.

3. Stravitelnost
Zajímat by vás měla stravitelnost neboli využitelnost pro organizmus. Stavitelnost je dána použitými vstupními surovinami. Pozor. Pokud je na obalech různých naček uvedeno např. 20% bílkovin, ještě to neznamená, že jsou obě značky kvalitativně rovnocenné. Je rozdíl ve stravitelnosti kvalitního masa a masa "neznámého původu". U kvalitních krmiv se stravitelnost pohybuje nad 80% např. Canine Caviar uvádí 94%.

Znakem vysoké biologické hodnoty krmiva a vysoké stravitelnosti krmiva je malé množství hezky formovaných výkalů bez výrazně nepříjemného zápachu.

Zdravý pes není hubený ani tlustý, má lesklou srst bez lupů, lysin či dalších vad a netrpí průjmem ani zácpou.

Související články:

Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy 
Krmivo Taste of the Wild - 5 zásadních otázek a odpovědí





2012-05-02

Může být pes alergický na granule?

Může být můj pes alergický na granule? A co jsou to hypoalergenní granule? Pokud vás napadá tato otázka, pak vězte, že možné to je. Stejně tak jako přibývá alergií u lidí, tak přibývá i psích alergiků.

Alergie na potravu se projeví většinou až po nejméně dvouletém přijímání alergizující potravy. Nemusí tomu tak však být. Hlavním projevem je také svědivost, které často předchází ztráta srsti zejména na zadních plochách stehen. U 10 - 15 % případů přistupují i potíže trávicího ústrojí, například zvracení žlutavých hlenů, recidivující průjmy, eventuelně i postižení jater. Nejčastější bývá přecitlivělost na mléko, maso hovězí, vepřové, drůbeží, rybí, na vejce, obiloviny, ale i na granulovaná krmiva, na která reaguje až 30 % psů.

Může být pes alergický?
Máte alergického psa s citlivou kůží či zažíváním? Jaké krmivo zvolit? 


1. Mému pejskovi byla diagnostikována potravní alergie, co mám dělat?

Pokud byla veterinárním lékařem diagnostikována potravní alergie, pak vám jistě řekl, na kterou složku potravy je váš pes alergický. Nejčastěji to bývá kuřecí bílkovina ale mohou to být také obilniny atd viz výše. Je důležité aby bylo vybráno správné hypoalegenní krmivo neboli alergické psy. Hypoalergenní granule obsahují pouze jednu bílkovinu, takže snadno vyloučíte ty, které budou vašemu pejskovi způsobovat alergickou reakci.

U alergických psů se často objevují záněty zvukovodů. Je dobré takovému pejskovi uši pravidelně čistit a předcházet tak ušním problémům.

2. Můj pes je alergický na kuřecí bílkovinu, už jsme změnili granule (Platinum Iberico), ale na zadních nohách má stále holá místa, která si obzváčtě večer líže a špatně se tudíž hojí. Co dělat?

Na lokální místa doporučuji aplikovat např. Dermoscent ATOP - má chladivé a zklidňující účinky a rychle se vstřebává do kůže. Nebo kterýkoli jiný přípravek na zklidnění postiženého místa.

3. Existují speciální šampony pro alergické psy?

Ano, hypoalergenní šampony a léčebná hypoalergenní kosmetika mají zklidňující účinky. Příznivě působí na vzhled kůže a srsti. Vhodné jsou rovněž zklidňující gely a pěny, které jsou určeny pro lokální terapii, tedy přímo na místa, která si pes olizuje nebo škrábe.

4. Existují doplňky, které by léčbu alergie u psa ještě podpořily?

Podpůrnými přípravky pomáhající při alergii u psa jsou hypoalergenní doplňky v podobě olejů, kapslí atd. Pomáhají při léčbě dermatóz, vypadávání srsti, alergických zápalech kůže, potlačování zánětu a svědění kůže.

Pokud má váš pes problémy s kůží, můžete účinky krmiva podpořit doplňky obshující kvalitními esenciálními oleji.

Dermoscent je speciální patentovaná řada pro péči o srst a kůži.  Všechny produkty Dermoscent odpovídají třem základním principům: jednoduchost použití, klinicky testovaná účinnost, vyrobeno 100% z přírodních surovin. Jedinečnost přípravků spočívá nejen ve 100% kvalitě všech surovin, ale také ve způsobu aplikace tzv. spot on (přímo na ůži mezi lopatky),  což zajišťuje, že se účinné esenciální oleje dostanou postupně na celou pokožku zvířete. Všechny přípravky Dermoscent byly testovány veterinárními dermatology.

Podrobné informace o způsobu použití, složení dávkování nalezene zde.


Základem péče o problémovou kůži a srst je samozřejmě kvalitní krmivo s vysokým obsahem masa nebo masové moučky. Pro alergické psy nejlépe bez obilovin. Vybírat můžete z doporučených speciálních veterinárních diet (alergie, dermatitida atd.) nebo hypoalergenních krmiv.



5. Náš pes je alergický na obilniny, existují granule bez obilovin?

Ano, jsou to tzv. grain-free krmiva krmiva bez obilovin, která jsou speciálně určena psům alergickým na obiloviny. Doporučila bych např. granule Taste of the Wild, které jsou vhodné pro psy všech věkových skupin a všech velikostí,  malým vybíravým pejskům chutná Platinum a pro ty nejnáročnější krmivo N&D.

Platinum je zcela odlišné o ostatních krmiv. Holistické krmivo Platinum bývá také často nazýváno alternativou barfování (krmení masem). Obsahují 70% masa. Díky jedinečné technologii výroby, která spočívá v tom, že čerstvé maso z kuřete, jehněte nebo černého vepře je zpracováváno při nižších teplotách než ostatní granulovaná krmiva, nedochází ke znehodnocení nutričních látek obsažených v surovinách. Navíc jsou zpracovávány ve vlastní šťávě bez přidání vody. Granule jsou proto šťavnaté a velice chutné. U těchto granulí výrobce nerozlišuje velká a malá plemena. Proč? Odpověď naleznete v článku:


Dalšími kvalitními hypoalergenními holistickými značkami jsou Firstmate.
Granule First Mate mají celkově velmi pozitivní vliv na stav kůže a srsti, některé receptury jsou zcela bez obilovin.

Veterinární klinické diety pro alergické psy:

Trovet VPD (zvěřina + brambor)
Trovet RRD (králík + rýže)
Trovet LRD (jehněčí + rýže)

Další značkou, kterou lze doporučit je Arden Grange konkrétně Ocean Fish and Potato. Více informací o konkrétních krmivech naleznete zde: Hypoalergenní krmivo pro psy

Související články:
Jak poznat alergii u psa - Příznaky, léčba, nejčastější otázky a odpovědi
Pes alergik - Nejčastější otázky a odpovědi 
Proč se můj pes neustále škrábe přestože nemá blechy?  
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy  
Krmivo pro psy Marp - Nejčastější otázky a odpovědi   

Krmivo Firstmate - nejčastější otázky a odpovědi ke krmivu Firstmate 
Krmivo pro psy s onemocněním jater, ledvin, srdce, močových cest, alergie, cukrovky

2012-02-28

Canine Caviar - holistické granule pro psy alergické na obiloviny

Granule pro psy a kočky Canine Caviar

Granule pro psy a kočky Canine Caviar jsou díky svému holistickému složení, vysokému obsahu masa, technologii zpracování surovin a kvalitě vstupních surovin považovány za jedny z nejkvalitnějších krmiv pro psy.

Najdete je na seznamu doporučených krmiv americkou nezávislou kynologickou společností The Whole Dog Journal.

Granule Canine Caviar vynikají tím, že mají vysoký podíl masa, jsou vysoce stravitelné a velmi chutné.

V čem se liší od ostatních kvalitních krmiv?

1. Pomáhají při řešení zdravotních problémů, jako jsou nemoci ledvin, jater, srdce, cukrovky, rakoviny nebo vysokého cholesterolu

2. Rychle uklidňují trávení, redukuje škrábání, svědění a vylučování

Další znaky kvality této značky:

- Přírodní tzn, že všechny suroviny pocházejí z přírody a finální produkt napodobuje, co by zvířata jedla v přírodě.

- Holistické krmivo tzn. celostní. Řeší přímo každou zdravotní záležitost. Holistické krmivo zachází s uzdravováním vašich mazlíčků zevnitř ven komplexně.

- Bílkoviny v potravinářské kvalitě a ze zvířat z volných chovů jako jsou bizoni, novozélandská jehňata a zvěřina, kachna, kuře nebo krůta

- Všechny receptury jsou vařeny pouze 6 sekund a mají stravitelnost 91 – 93%, nejvyšší na trhu

- Kuřecí a jehněčí receptury obsahují proso jako hlavní zdroj uhlohydrátů.

Granule Canine Caviar neobsahují nevhodné nebo nebezpečné obiloviny jako jsou pšenice, či kukuřice. Neobsahují sóju nebo chemické konzervanty.


Proso

Proso patří k obilovinám, které vyhovují trávicímu ústrojí psů a nezpůsobují alergie.
Proso snižuje glykemický index, který umožňuje, aby zvíře využívalo energie rovnoměrně. Proso je vysoce výživné, bez lepku, netvoří kyseliny, je extrémně stravitelné, prospěšné pro žaludek, slezinu, slinivku a je považováno za nejméně alergickou surovinu.

Více na toto téma naleznete v článku:

Obiloviny v krmivech pro psy ANO či NE? 

Jsou brambory vhodnou surovinou ve výživě psa?


Canine Caviar patří mezi veterinární alternativy (na seznamu alternativ k veterinárním dietám)

Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek:

- Lněné semínko, olej z brutnáku lékařského, petrklíčový olej, kokosový olej a bílou rybu, které jsou prospěšné pro vhodný poměr Omega 3 a 6 kyselin
- Vojtěška, hnědá mořská řasa pro zdravý žaludek
- Česnek pro funkční imunitní systém
- Máta a petržel pro zdravý oběhový systém
- Šípek dodává vitamin C
- Lecitin pro lepší absorbci tuků a bílkovin


Grain Free - receptury bez obilovin

Přestože krmivo Canine Caviar používá ve svém složení pouze kvalitní a pro psa lehce stravitelné obiloviny jako je proso (nejlépe stravitelná obilovina), cizrna či hnědá rýže najdete zde receptury zcela bez obilovin.  Proso je zde nahrazeno loupaným hrachem. Loupaný hrách - Obsahuje velké množství bílkovin a je velmi dobrým zdrojem draslíku a vitaminu B. Komplexní uhlohydráty, které hrách poskytuje, uvolňují energii postupně do těla pro udržení konstantního množství. Hrách je také dobrým zdrojem železa nezbytného pro správné uspořádání a funkci krevních buněk a velmi dobrým zdrojem vitaminu C, který chrání tělo před volnými radikály.


1. Caviar Grain Free Puppy Dinner Kuře & Loupaný hrách


Vhodné pro štěňata malých a středních a březí a kojící feny
Vyvážený obsah minurálů a vitamínů pro optimální růst
Optimální množství bílkovin pro přirozený růst
Jeden zdroj bílkovin – kuřecí maso
Vysoký obsah masa


2. Canine Caviar Wilde Ocean Grain Free ALS Dinner - Sleď & Loupaný hrách

Vhodné pro dospělé psy, štěňata a březí a kojící feny
Vhodné pro všechny plemena
Jeden zdroj bílkovin – ryba (sleď)
Vysoký obsah masa


3. Wilderness Grain Free ALS Dinner - Zvěřina & Loupaný hrách

Vhodné pro dospělé psy, štěňata a březí a kojící feny
Vhodné pro všechna plemena
Jeden zdroj bílkovin – zvěřina
Vysoký obsah masa

Více informací naleznete zde: Canine Caviar

Související články:

Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy
Alergie na potravu - Jak může krmivo ovlivnit alergii u psa 
Může být pes alergický na granule?
Proč se můj pes neustále škrábe přestože nemá blechy?
Jak poznat alergii u psa - Příznaky, léčba, nejčastější otázky a odpovědi
Máte alergického psa s citlivou kůží či zažíváním? Jaké krmivo zvolit? 
Podle čeho vybrat nejlepší krmivo pro vašeho psa






2012-02-21

Průjem u psa - Pomohou probiotika Protexin Pro-Kolin


Pokud má pes průjem je velmi vhodné přidávat do vody nebo do jídla vhodný probiotický prášek, nebo aplikovat probiotickou pastu pro psy a kočky. Dieta je naprostou samozžejmostí.

Osvědčenou probiotickou pastou, která je psy i kočkami velmi dobře přijímána je Protexin Pro-Kolin. Velmi snadno ji pejskovi pomocí přiloženého aplikátoru podáte do tlamy. S přijímáním nebývá problém, protože je velmi chutná.

Probiotika pro psy a kočky

Probiotika jsou živé organismy, které jsou prospěšné pro trávení a pro zdraví trávícího systému a zároveň stimulují funkci imunitního systému. Dokáží příznivě působit na střevní mikroflóru a jejím prostřednictvím ovlivňují zdravotní stav zvířete včetně jeho imunity.


Protexin Pro-Kolin

Probiotický přípravek pro psy a kočky, obsahující prospěšnou střevní mikrobiální kulturu, prebiotikum, kaolin a pektin. Dodává se ve formě pasty, vyznačující se vysokou chutností a bezproblémovým příjmem.

Jak Protexin Pro-Kolin pomáhá?

- Zklidňuje střevní výstelku během průjmových poruch.
- Obsahuje Kaolin – absorbuje škodlivé látky
- Obsahuje Pektin – zklidňuje střeva
- Obsahuje prospěšné mikroorganismy, které rychle osidlují trávící trakt.
- Zlepšuje konzistenci výkalů.

Průjem u psa

Prospěšné mikroorganismy obsažené v přípravku Pro-Kolin se vyskytují přirozeně ve střevech všech zdravých zvířat. Tyto mikroorganismy kolonizují nedospělé střevo nebo znovu osidlují a upravují poměry ve střevě narušeném. Zároveň brání usídlení patogenních mikroorganismů. Tento produkt obsahuje navíc kaolin jako přírodní vyvazující substanci a pektin, který zklidňuje střevní výstelku během trávících poruch.

Dávkování:

Štěňata a kočky: 1-2ml každých 8 hodin

Dospělí psi: 2-5ml každých 8 hodin

Balení:

Protexin Pro-Kolin můžete koupit v 15ti nebo 30ti ml. balení. Přípravek je ihned k odeslání a můžete si ho objednat on-line či telefonicky zde: Protexin Pro-Kolin


Dalším velice účinným produktem je Humican

Humican 1000 mg je čistě přírodní vysoce účinný veterinární přípravek pro psy a kočky. Pomáhá při poruchách trávicího traktu, při rekonvalescenci zvířat po nemocech a po operacích. Podporuje imunitní systém a napomáhá detoxikaci organismu při otravách.

Účinnou látkou přípravku jsou huminové kyseliny, látky s velmi vysokou vazebnou kapacitou. Vážou na sebe mikrobiální a plísňové toxiny, virové částice, volné radikály a jiné pro organismus jedovaté sloučeniny (těžké kovy, amoniak, PCB, dioxiny, atd.), které následně vylučují trusem. Vykazují dobrou pufrační kapacitu, čímž stabilizují pH v trávícím traktu, mají pozitivní vliv na rozvoj žádoucí střevní mikroflóry a na tvorbu zdravého střevního epitelu. Na povrchu sliznice vytváří ochranný film a brání průniku infekce a toxinů do těla, mají protizánětlivé, antivirové, antibakteriální a antikancerogenní vlastnosti.

Do organismu s sebou přináší celou řadu minerálních látek (např. Ca, Zn, Mg, Cu, Se, Fe a ostatní v přírodě se vyskytující stopové prvky). Huminové kyseliny účinně napomáhají v profylaxi a terapii řady onemocnění jako jsou např. gastroenteritidy, průjmy či metabolické poruchy.

Související články:

Poruchy zažívání u psů - průjem, zvracení, zácpa, hubnutí, plynatost
Zvracení u psa - Jak poznat kdy je třeba vyhledat veterináře a kdy pomůže domácí léčba
Průjem u psa a kočky - Rady, tipy, informace
Pozor na průjem u štěňat
Průjem u koček - Nejčastější příčiny, rizika, léčba 

 

2012-02-10

Jak pečovat o psí tlapky v zimě


Leden nám přinesl do našich krajů sníh a mráz. My jsem oblékli teplé bundy, boty, rukavice a šály, ale co naši domácí mazlíčci? Víte jak pečovat o psí tlapky v zimním období?

Nejen sůl, ale také velké teplotní změny na povrchu kůže, které jsou vyvolané přechodem z teplého prostředí na promrzlý chodník nebo do ledové kaše, mohou způsobit různé kožní onemocnění. Solené zimní cesty jsou pro tlapky psa velkým nepřítelem. Psy s jemnějšími polštářky může posolená silnice či chodník štípat. Nejprve se tato nepříjemnost projeví kulháním a olizováním tlapek.



Polštářky jsou často popraskané a citlivé, na kůži se tvoří ošklivé ekzémy, jak je od soli podrážděná.

Dochází k zarudnutí meziprstí, které následně začne psíka bolet a svědit. Normální reakcí každého psa je, že si začne tlapky vehementně olizovat, což vede ještě ke zhoršení problému. Na kůži se objeví hluboký zánět, u citlivějších psů může kůže i hnisat a tvoří se na ní boláčky. Pak už je návštěva veterináře neodkladná. Tlapky se musí ošetřovat speciálními dezinfekčními a zklidňujícími přípravky například ve formě šamponů, někdy je nutné i nasadit antibiotika.

Olizováním tlapek se dostává sůl a jiné nečistoty z venku do žaludku a mohou způsobit zažívací potíže v podobě zvracení či průjmu. Proto není dobré péči o psí tlapky v zimě podceňovat.



Jak pečovat o psí tlapky v zimě

1. Než se svým pejskem vyjdete v zimním období na procházku, je vhodné ošetřit mu tlapky speciální mastí na tlapky, indulonou nebo lékařskou vazelínou. Mastný krém vytvoří na tlapce ochranný film, a sůl pak neproniká k polštářkům tak snadno.

2. U psů, kterým prorůstá srst mezi prsty, je vhodné tuto srst vystříhat. Důvod je prostý. Srst sníh zadržuje a dochází ke zbytečnému dráždění popřípadě k omrzlinám.



3. Pokud už jsou tlapky zanícené a rozpraskané, je vhodné na procházku ven nasadit koženou či neoprenovou botičku pro psy


4. Po návratu z procházky umyjte pejskovi tlapky vlažnou vodou (voda by neměla být příliš teplá ani příliš studená). Tlapky poté pečlivě vysušte a znovu ošetřete vhodnou výživnou a zklidňující mastí.

Péče o tlapky je v zimě velmi důležitá obzvláště v mrazivém počasí, kdy je na chodnících sníh a led a hlavně sůl, která drždí a narušuje polštářky na psích tlapkách. Prevence je v tomto případě lepší i levnější než následná léčba poraněné tlapky.

2012-02-01

Jak naučit štěně čůrat venku - 5 kroků k úspěchu


Naučit štěně čůrat venku nebo na noviny, zkrátka tam kam chcete vy,  je první úkol, který se musí štěně naučit. Dobré je začít ihned a nic neodkládat. Pokud máte možnost začít učit štěně chodit rovnou ven, pak to udělejte a neučte ho chodit na noviny. Zanedlouho už nebude pejsek konat potřebu tak často a vy ho nebudete muset učit chodit ven namísto novin. Existuje několik metod jak naučit štěně čůrat venku. Můžete zvolit tradiční způsob nebo metodu pozitivní motivace pomocí klikru. K tomu se dostaneme později.

Některému pejskovi to trvá týden, jinému měsíc a u někoho to může trvat třeba půl roku. Chce to trpělivost a důslednost a výsledek se dříve či později dostaví. Je velmi důležité začít ihned jakmile si pejska přivedete domů.

Jak naučit štěně čůrat venku - tradiční způsob

1. Je důležité zachytit moment, kdy se štěně vyspí. Jakmile se štěně probudí, ihned je zavedeme ven. Dokud je to možné, doporučuji nosit a postavit štěně až venku, kde chceme, aby se vyvenčilo.

2. Je vhodné dát štěněti povel, např. "čurej, Dorotko!" s důrazem. Brzy se pejsek naučí na tento povel reagovat a udělat svou potřebu.

3. Jakmile je vše hotovo, hlasitě, výrazně štěně pochvalte, dejte mu najevo, že to je přesně to, co mělo udělat "to je šikovná!" Nebojte se přehánět své nadšení. Dejte mu odměnu.

4. Nikdy psa netrestáme a už vůbec ne, objevíme-li loužičku po příchodu domů! Štěně nechápe, že ho trestáte za loužičku, kterou provedlo někdy před hodinou.

5. Pokud štěně "přistihneme při činu", dáme mu důrazně najevo, že tak to není správné. Důrazné "fuj, to se nedělá"!

Štěně čůrá obvykle po období aktivity, po probuzení a po jídle. Snažíme se vždy předvídat, kdy bude třeba štěně vzít ven, někdy nám to psík usnadní tím, že očuchává podlahu nebo se točí dokolečka. Musíme si však uvědomit, že mezi jeho signálem a vykonáním potřeby je jen velmi krátká chvilka a musíme tedy reagovat ihned.

Jak učit štěně čurat venku pomocí klikru

Výborná věc k učení pejska je tak zvaný klikr.

Klikr je jednoduchá malá věcička, která slouží k tomu, že kliknutím (zvukovým signálem) označujete pozitivní chování pejska a následuje odměna v podobě pamlsku. U tradičních metod výchovy nebo výcviku upozorňujeme na chyby a trestáme - škubnutí vodítkem, když pejsek tahá na vodítku, namočením tlamičky do loužičky, když se vyčurá tam kam nemá atd. U této pozitivní metody výcviku označujeme naopak to dobré. Psa nikdy netrestáme.

Výhody výcviku pomocí klikru

- Výcvik pomocí klikru upevňuje vztah mezi majitelem a pejskem
- Upevňuje jeho sebevědomí
- Jakmile pejsek pochopí princip klikru, rychle se učí
- Zvuk klikru je pořád stejný, nezávislý na vaši momentální náladě

Při učení postupujete stejně. Zruba každé dvě hodiny nebo když se štěně vyspí, nají atd ho vezmete ven a postavíte na místo, kde chcete aby vykonal potředu. Zadáte povel "čurej" nebo jen čekáte až se vyčurá. Jakmile dokončí svou potřebu kliknete a následuje odměna.

Odměna - pamlsky, pochoutky pro psy

Je důležité, aby odměna - pamlsek byl malý a pro pejska atraktivní. Stačí malý kousek. Já osobně používám na kousky nakrájené pochouty Brit Care Lets Bite. Osvědčily se Lets Bite pro kočky. V balíčku jsou malé kousky masa, takže už není potřeba nic krájet. 

Platinum nabízí vynikající poloměkké pochoutky určené přímo pro práci s klikrem: Platinum pochoutka CLIC BITS Lamb.

Jak naučit štěně čurat na noviny

Pokud nemáme možnost se štěnětem chodit pravidelně asi co dvě hodiny ven, například jsme-li v zaměstnání, je možné učit zpočátku štěně například na noviny.

1. Po celé místnosti, kde se snadno uklízí podlaha, rozložíme noviny, štěně si vyhlédne místo na vykonání potřeby.

2. Pak všechny ostatní noviny odstraníme a necháme jen na tom místě, které si štěně vybralo. Postupně můžeme noviny přesunovat až ke dveřím, následně za dveře. Učit psa na noviny má sice svou výhodu (nejsme-li doma), ale má také nevýhodu - jak štěně roste, frekvence vyprazdňování se ustálí a bylo by možné již pravidelné venčení, náš pes zvyklý na noviny, může po určitou dobu odmítat vykonat potřebu jinde. Naopak, místo toho, aby se šlo vyvenčit ven, bere každý odložený papír jako povel k vyčůrání - tedy i knihu nebo dnešní noviny položené na zemi vedle křesla.

Závěrem

Než štěně vycvičíte, určitě se dopustí mnoha "nepřístojností", určitě vykoná svou potřebu jinde, než má, a taky jindy, než po něm chceme. Určitě pak oceníte likvidátor pachu. Postříkáte skvrnu na gauči, na koberci atd. Likvidátor pachu zápach nepřekrývá nýbrž pohlcuje a vybrat si můžete z několika příjemných vůní jako je vanilka, australská borovice, len nebo talk.

Mohlo by vás zajímat:

Kloubní výživa pro štěňata - Nutnost nebo komerční tah?
Jak krmit štěně - 6 důležitých rad pro krmení štěněte
Vápník v potravě štěňat a jeho rizika
Kloubní výživa pro štěňata - 5 doporučených produktů pro péči o pohybový aparát štěňat velkých a obřích plemen
Pozor na průjem u štěňat
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy
V čem se krmivo Platinum liší od ostatních kvalitních krmiv?


2012-01-23

Granule pro psy Nuova Fattoria - Kvalita za vyjímečnou cenu


Granule pro psy Nuova Fattoria je italské prémiové krmivo, jehož největší předností je fakt, že dostanete velice kvalitní krmivo za velmi příznivou cenu. Vyrábí se ve třech kategoriích - pro dospělé psy, pro štěňata a mladé psy a pro starší psy. Je doporučováno také pro citlivé psy s trávícími obtížemi a psy trpícími průjmy.

Granule pro psy Nuova Fattoria se objevily na našem trhu před nedávnem a už si zde díky vysoké kvalitě našly své místo na trhu. Pro porovnání jsem vybrala kanadské krmivo K9. Granule pro psy Nuova Fattoria doporučuje rovněž Rudolf Desenský, známý psycholog v oblasti zvířat.

Proč?

1. jsou extrémně chutné

Dalšími kvalitativními znaky jsou:

2. vysoká metabolická energie a stravitelnost (90%)
3. unikátní výrobní technologie
4. respektuje výživu psa jako masožravce
5. neobsahuje vedlejší rostlinné nebo živočišné produkty, rostlinné oleje, barviva, sóju atd.
6. všechny použité suroviny jsou v potravinářské kvalitě a čistotě

1. Granule pro psy Nuova Fattoria Stone Crick - pro dospělé psy

Složení krmiva:

Masová moučka z čisté svaloviny (vepřové a kuřecí), vepřový tuk, extrudovaná kukuřičná mouka, loupaná rýže, kukuřičný gluten, komplex minerálních látek a vitamínů, antioxidanty BHT, BHA - dle směrnic EU Analýza krmiva

Proteiny: 28 % Tuk: 22 % Popeloviny: 6 % Vláknina: 4 % Vápník: 1,5 % Fosfor: 1 % Vlhkost: 9 %, Vitamín A: 10000 I.U. ,Vitamín D3: 1000 I.U., Vitamín E: 100 mg/kg Měď: 12mg/kg Stravitelnost: 90 % Využitelná energie: 4650 kcal/kg

Pro porovnání jsem vzala kanadské krmivo K9 Large Breed pro dospělé psy velkých plemen

K9 Lagre Breed Složení:

Moučka z kuřecího masa, mletá žlutá kukuřice, mletá pšenice, pšeničná mouka, kuřecí tuk (stabilizovaný vitamínem E), kuřecí maso, lněné semínko, chlorid sodný, cholinchlorid, kyselina sorbová, glukosamin, chondroitin, acetát vitamínu A, d-aktivovaný živočišný sterol, di-alfa tokoferol acetát, komplex menadion sodium bisulfit, přídavek vitamínu B12, riboflavin, niacinamid, d-kalcium pantotenát, pyridoxin hydrochlorid, thiamin mononitrát, kyselina listová, biotin, síran železnatý, oxid manganičitý, síran zinečnatý, síran měďnatý, jodid vápenatý, selenit sodný.

Deklarované jakostní znaky: Proteiny 22.0%,tuky 12.0%, vláknina 2.7%, popeloviny 5.2%, vlhkost 10.0%, vápník 1.0%, fosfor 0.9%, měď 11.0 mg/Kg, zinek 140.0 mg/Kg, vitamin A 8,000.0 IU/Kg, vitamin D3 1,000.0 IU/Kg, vitamin E 60.0 IU/Kg vitamin B6 1.5 mg/Kg,

Využitelná energie 3470 kcal/kg

Při porovnávání složení a deklarovaných jakostních znaků krmiva K9 Maintenance pro střední plemena a K9 Maintenance Large Breed pro velká plemena jsem zjistila, že složení i procentuální zastoupení jednotlivých složek je naprosto stejné.

2. Granule pro psy Nuova Fattoria Mistr Puppy jsou vhodná pro štěňata od osmi týdnů do dvanácti měsíců a rovněž pro březí a kojící feny.

Obsahují více protejnů 32% a mají vyšší hodnotu metabolické energie: 4850 kcal/kg v porovnání s granulemi pro dospělé psy.

3. Naopak Nuova Fattoria Mistr Old Light mají nižší obsah tuků 16% a nižší hodnotu metabolické energie: 4100 kcal/kg. Jsou tedy vhodné pro staré psy a pro psy s nízkou pohybovou aktivitou, pro psy s nadváhou nebo tendencí k tloustnutí.

Granule pro psy Nuova Fattoria jsou k dispozici ve třech váhových kategoriích - 4kg, 15 kg a 20 kg. Při změně krmiva je doporučováno přecházet postupně. Pomalu přidávejte k současným granulím nové a zvyšujte podíl nové značky, tak aby si pes zvykl.

Související články:

Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy